Göktürk Kültür ve Sanat Merkezine konuk olan Sosyolog Yazar Yususf Özkan Özburun “Ailede Anlaşma Sanatı” adlı seminerle Göktürklülerle buluştu.

İnsanın kendini bilme yolculuğunu hayatın daimi akışında ilim ve irfanla yenilenmesi gerktiğini anlatan Yusuf Özkan Özburun, iş ,ev ve nefis üçgeninde boşukta dolaşan bir gemi gibi yönümüzün kaybolmaması için uğraşmamız gerektiğini ifade etti. Sadece karnımız doyunca, evimiz konforlu olunca, cep telefonumuz yenilenince ihtiyaçlarımızın karşılandığı algısının kırılması gerektiğini belirten Özburun “ Ailelerde artık savaşlar yaşanıyor. Sükunet olmsı gereken yerken her dakika savaş içerisinde. Yaşadığımız bu modern dünyada sorunlar karşısında çaresiz değiliz. Öncelikle bunu kafamıza yerleştirmemiz gerekiyor. Beklentilerimiz yükseldikçe mutsuzluklarımız da artmaya başladı. Modern ssitem kadınların üzerinden kariyer yapmak, para kazanmak, vitrinden fırlamış gibi çekici olmak gibi ihtiyaçlar dayattı. Bunlar ekranlardan sürekli olarak zihnimize sokuldu” dedi.

İlaç Almyoruz Pansuman Yapıyoruz Sadece

İhtiyacımız olan şeyin kendi içimize doğru yapıan yolculuk olduğunu belirten Özburun insanın sadece çalışan ve tüketen bir varlık haline sokulmaya başlandığını söyledi. Devamlı olarak zihnimizin,kalbimizin ve ruhumuzun gıdasını ötelediğmizin altını çizen Özburun, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ayılıp, bayılmalarımız ve sıkıntılarımız bundan kaynaklanıyor hep. Zihnimizin gıdası olan ilim, bilim ve bilginin akademilerden sahaya inmesi için çalışmalar yapmamız gerekiyor. Şimdi benim yerime burada tanınmış bir sanatçının konseri var denseydi yıklırdı burası. Ama şarkılar bitince sorunlarımız ve prpblemlerimiz yine devam edecek. Çünkü ilaç almadık, pansuman yaparak üstünü kapatmış olduk sadece. Devamlı böyle yapıyoruz....