Eyüp Belediyesi tarafından usta yazarlarla genç yazarları buluşturmak için hazırlanan 2’inci Haliç Genç Edebiyat Günleri, düzenlenen törenle başladı.

Eyüp Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Haliç Genç Edebiyat Günleri Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen törenle başladı. Özgün bir edebiyat festivali niteliği taşıyan Genç Edebiyat Günleri kapsamında genç yazarlar usta yazarlarla bir araya gelerek, onların tecrübelerinden yararlanacak. Etkinlik süresi içerisinde Türk Edebiyatımızın genç yüzleri, Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle farklı okullarda hazırlanan atölyelerde öğrencilerle bir araya gelerek bilgilerini aktaracaklar.

2’nci Haliç Edebiyat Günleri genç yazarların ve vatandaşların yoğun katılımıyla Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi'nde başladı. Açılış töreninde yaptığı konuşmada etkinliğin genç yazarlar için önemli olduğuna değinen Eyüp Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer, “Geçtiğimiz 10 gün içerisinde bu alanda edebiyat atölyeleri düzenlendi. Genç yazarlarımız bu alanda söyleşi, hikaye ve yazarlık gibi çalışmalara katıldılar. Bu etkinlik önemli bir yere sahip, çünkü, öğleden önce genç yazarlarımızı usta yazarlarımızla buluşurken, öğleden sonra ise Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan okullarda ise öğrencilerle bir araya gelecekler. Çok değerli bulduğum bu programın sonuçları çok güzel olacak ve etkisi derin ve kalıcı olacak. Şöyle düşünüyorum, bu atölyeye ve Haliç Genç Edebiyat Günlerine katılmayan arkadaşlarımız bana göre hayıflanacaklar” dedi.

Ayvazoğlu, "Usta yazarlarla buluşma imkanı bulan genç yazarları kıskanıyorum"

12-18 Mayıs tarihleri arasında ‘Ustadan Çırağa Edebiyat’ sloganıyla her gün farklı mekanlarda gerçekleştirilecek olan 2’nci Haliç Edebiyat Günlerinin açılışına onur konuğu olarak usta yazar Beşir Ayvazoğlu katıldı. Usta yazar Ayvazoğlu, edebiyat alanında başarılı olmanın yolunu maddeler halinde genç yazarlara anlattı. Törende genç yazarlara yol gösterici bir şekilde konuşma yapan Ayvazoğlu, “Tecrübeli yazarlarla genç yazarları buluşturmak kimin fikri ise önemli bir çalışma olmuş. Çünkü, tecrübeli yazarlar da bir zamanlar genç yazar oldular. Kendi genç yazarlık halimi düşünüyorum da yazar olmak, şair olmak için gösterdiğim gayretin hiçbir karşılık bulmadığı yıllarda bizim için önemliydi. Bu gün tecrübeli yazarlarla buluşma, görüşme gibi imkanı bulan genç yazarları düşünerek onlara imreniyorum. Hatta biraz da onları kıskanıyorum. Biz eskiden değil bir yazarla görüşmek onların fotoğrafını bile göremezdik” diye konuştu, Açılışı yapılan 2’nci Haliç Genç Edebiyat Günleri 18 Mayıs Çarşamba günü Eyüp Anadolu Lisesinde genç yazarların öğrencilerle buluştuğu atölye çalışmasıyla sona erecek.