Eyüp Belediyesi’nin, gençlere yönelik her ay bir lisede düzenlediği “Benimle Okur musun?” projesinde bu kez Sezai Karakoç’un “Kıyamet Aşısı” adlı esere mercek altına alındı.

Belediye’nin “Benimle Okur musun?” projesinin ikincisi 25 Şubat Çarşamba günü Eyüp Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleşti.

Kültür, dil, sanat, tarih, edebiyat ve sinema alanında, değerlerimizi şekillendiren sanatçıların portrelerinin ve eserlerinin tanıtıldığı etkinliklere gençler büyük ilgi gösteriyor. Etkinlikte bu ay Sezai Karakoç’un Kıyamet Aşısı kitabı değerlendirildi.

Asım Gültekin ve Mustafa Nezihi Pesen’in konuşmacı olarak katıldığı programda, Sezai Karakoç’un Kıyamet Aşısı kitabının önemine değinilerek kitaptan pasajlar okunup değerlendirmeler yapıldı.

Mustafa Nezihi Pesen, Karakoç’un okurları yanına çeken özelliğinin, kullandığı dilin farklı bir ses içeriğine sahip olmasından kaynaklandığını söyledi ve okumak üzerine diyaloglar geliştirmenin günlük hayattaki faydalarından bahsetti.

Pesen, “Türkiye 63 ve 65 yıllarında yaşanan ideolojik ve sosyolojik hareketlerin çalkantısı içindeyken Karakoç’un umuda ve geleceğe dair yazılar yazması okurları sarsan en etkili özelliğidir. Birçok kaynaktan faydalanıp farklı din ve kültürlerin dayanak noktaları ile İslam kültürünün dayanak noktalarını karşılaştırarak, inançsal, toplumsal ve ekonomik alanlarda okurları sorgulamaya doğru iten bir yönlendirme sistemini tercih ettiğini görüyoruz.” dedi.

Kitaplarla ve kütüphanelerde vakit geçirmeyi çok sevdiğini belirten Asım Gültekin, Kıyamet Aşısı’nda kullanılan dilin diğer kitaplarından ayrı bir dil olduğunu vurgulayarak kitaptaki alt metinlerin onun birçok şiirine de yansıdığını söyledi. Gültekin “Kıyamet Aşısı’nı ilk okuduğumda kendime bir yazıyı taze kılan şey nedir diye sordum. Bu kitap bize ayağımızın yeryüzüne sağlam basmasını söylüyor. Ne zaman bir kitabı anladım desek mutlaka onda göremediğimiz şeyler belirli bir zaman sonra karşımıza çıkıyor. Devamlı bir anlama çabasına ihtiyacımız var. Okumaya tekrar dönmeliyiz. Çünkü okumaya dönmek yurda dönmek gibidir” dedi.