TRT ve Eyüp Belediyesi’nin işbirliği ile Eyüp Sultan Camii avlusundan yapılan Sahur Bereketi programının sunucusu Dr. Senai Demirci, “Sohbet Meclisi”nde Eyüplüler ve Eyüp’e gelen ziyaretçilerle buluştu.

Dr. Senai Demirci Kur’an-ı Kerim’i anlamak üzerine yaptığı ve vatandaşlardan büyük ilgi gören sohbette, “İnsan baba ocağı olan cennetten dünyaya gelmiştir. Hepimiz Adem As. Torunlarıyız. Cennetten dünyaya gönderilen insan başıboş mu gönderilmiştir? Kur’an-ı Kerim’de Yusuf’un kıssasında kardeşi Bünyamin’i yanına almak için yapılan bir olayı anlatılır. Yusuf Peygamber Bünyamin’in yükleri arasına bir saraylı kap koymuş ve böylece onu yanına almıştır. Hepimizin yükleri var, dertleri, sıkıntıları var. Peki, bizim yüklerimizin arasındaki saraylı kabı gördünüz mü? Bizim saraylı kabımız da Kur’an-ı Kerim’dir. Biz yüklerimiz arasında onu arıyoruz. Kur’an-ı Kerim’in mushafını alıp okursan Kur’an olur. Okumazsan o sana Kur’an olmaz. Kur’an-ı Kerim’e karşı sorumluluğumuz onu okumaktır” dedi.

Sohbete “Okumak anlamaktır” diye devam eden Senai Demirci, “Bir lokanta menüsü bile okunduğunda anlamaya değerdir. Anlayamazsan açlığına çare bulamazsın. Kur’an-ı Kerim’in içinde açlığımıza çare var, susuzluğumuza su var. Onu yazan sözünde durur. İçinde ne yazıyorsa onu bize verir. İnsan okuduğunu anlamaya çalışırsa o sevgiliden bir mektup olur. Anlamak ise yaşamayı getirir. Kur’an’ı yaşarsak insan oluruz. Yaşadığımız kadar insan oluruz. Biz yeter ki Kur’an-ı Kerim’i anlamak için okuyalım. Allah bizim, kalbimizi de, ruhumuzu da, elimizi de boş çevirmez. Yusuf’un Bünyamin için ümidi neyse Allah’ında bizim için ümidi en az o kadardır. Şeytan bize toprağına bak diyor, sen zelilsin diyor, ama toprağın içindeki altını göremiyor. Kendinizden ümit kesmeyin çünkü Allah bizden ümit kesmiyor” diye konuştu. Program sonunda Senai Demirci vatandaşlar için kitaplarını imzaladı.