Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi'nde devam eden şiir atölyesinde öğrenciler yazdıkları şiirleri şair Sedat Yılmaz ile tahlil ediyorlar.

Şiir'in oynadığı rol ve şiirin insana kattığı değerler üzerine de konuşmaların yapıldığı atölyede bu hafta "insanın hızı arttıkça sözün hızı kesildi" cümlesi üzerinde değerlendirmeler yapıldı. İnsanın yaşam biçimindeki artan hızın şehir hayatından kaynaklandığını, hızın felaket getirdiğini söyleyen Sedat Yılmaz "Her şeyin hızlı bir şekilde yaşandığı şehirdeyiz. Yemek ve içecekleri bile ayakta tüketiyoruz. Şehrin hızı zihnimizi ve karakterimizi olumsuz yönde etkiledi. Medeniyetimiz ve kültürümüzde bu kadar hız düşkünlüğü yoktu. Oturaklı bir söz dünyasına sahip değiliz. Şiir ve söz kargaşa ve telaşın ahengini veriyor dinginliğin değil. Hız, söz ve şiirde yoksunluğa yol açtı" dedi.

Çağın Hızı ve Akışına Karşı Set Çekmeliyiz

Gazali, Farabi, Fuzuli gibi değerli şahsiyetlerin günümüz şartlarında yetişememesi sebebinin onların yaşam tarzlarındaki farklılıklardan kaynaklandığını, yemekle, eşyayla ve kalabalıklarla olan ilişkilerinden kaynaklandığını belirten Sedat Yılmaz, "Biyolojik saatimizin hızını düşürmemiz gerekiyor. Çağın hızı ve akışına karşı durmalı bu hıza bir set çekmeliyiz. Tefekkür etmeliyiz. Tefekkür şiirin ve sözün menbaıdır. Yüreğimizin şifrelerini çözmeye çalışmalıyız. Sadece birey değiliz. İçinde bulunduğumuz topluma ve kültüre karşı sorumluluklarımız var. Dahası onurlu bir yaşam için sorumluluklarımız var. Bu sebeple ben ve sen kavramını geçerek, maddeyi aşıp, o kavramı üzerinde durmalıyız" diye konuştu.