Eyüp Belediyesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık A.Ş. ile birlikte Afife Hatun Kültür Evinde düzenlediği “Sağlık Okumaları” semineri devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Eğitim Uzmanı Nurdan Sirkeci tarafından her çarşamba Afife Hatun Kültür Evinde verilen Sağlık Okumaları seminerinin bugünkü konusu ev kazalarında ilk yardım oldu. Nurdan Sirkeci, katılımcılara ev kazalarındaki ilk yardımın temel kurallarından bahsetti. Sirkeci, kesici, delici alet yaralanmalarından elektrik çarpmalarına, yanıklardan kırıklara kadar olası kazalarda ilk yardımın nasıl yapılması gerektiğini örneklerle anlattı.

İlk yardım konusunda ilk 5 dakikada yapılacak doğru müdahalenin hayat kurtaracağını ifade eden Sirkeci, bilinçsizce yapılan hareketlerin ise sakatlıktan ölüme kadar ciddi sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

"İyi bir ilk yardım için önce hastanın endişeli tavrını ortadan kaldırmamız gerekiyor" diyen Sirkeci, ilk yardımda bulunan bir kişinin şok anında ve fiziksel yaralanmalarda nelerden sakınılması gerektiğini belirtti.