Caferpaşa Kültür Merkezi’mizdeki edebiyat etkinlikleri, Eyüplülerle buluşmaya devam ediyor. Bu kez ünlü şair, yazar Ahmet Haşim eserleri ve edebiyat anlayışıyla mercek altına alındı. Davut Göksu’nun sunduğu programda Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, Ahmet Haşim‘in eserleri ve yaşamı hakkında derin bilgisini Eyüplülerle paylaştı.

Haşim’in yaşam öyküsünü, edebi yaklaşımını, eserleri ve tarihi anılara dayanarak aktaran Prof. Hatemi, kendisine has bir şiir ve nesir anlayışıyla bir döneme damgasını vuran Ahmet Haşim’i, sadece şiirleriyle değil deneme ve gezi yazılarını okuduktan sonra değerlendirmek gerektiğini vurguladı.

Haşim’in düz yazılarında dilinin sade ve oldukça başarılı olduğunu belirten Hatemi, “ Osmanlı Türk zevkini yansıtan eserleriyle tanınan Ahmet Haşim bir dönem Arap Haşim olarak da anılmıştır. Çanakkale Savaşı’na yedeksubay olarak katıldıktan sonra Türkiye’de kalmıştır. Annesini küçük yaşta kaybeden Haşim’in yaşadığı keder eserlerine de yansımıştır. Şiirlerinde musiki de vardır. Okuyucu kendi gücü oranında yorum yapmalıdır. Aruz ölçüsünü kullanan şair hece ölçüsü için “köylü vezni” nitelemesini kullanmıştır. Özellikle sosyal konulara ağırlık verdiği nesirlerini herkesin okumasını tavsiye ederim…” dedi.

Prof. Hüsrev Hatemi, Ahmet Haşim’in eserlerinden örnekler vererek onun Ahmet Hamdi Tanpınar, Yahya Kemal Bayatlı ve Nazım Hikmet’le o dönemde yaşadığı edebi fikir ayrılıklarını da değerlendirdi.