Eyüp Belediyesi ve Eyüp Müftülüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü Eyüp Camii Meydanı programlarında, Prof. Dr. Adnan Demircan, Eyüplüler ve Eyüp’e gelen ziyaretçilerle buluştu.

Ramazan etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen ‘’Sohbet Meclisi’’ adlı programa konuşmacı olarak katılan Adnan Demircan, bilinçli ibadet ve bilinçli İslami yaşam hakkında konuştu.

Sohbet Meclisi adlı programda Prof. Dr. Adnan Demircan; “İbadetler Allah’ın emirleridir. Bu emirleri ciddiye alıp uygulamak bizim en büyük görevimizdir. Cihatta Allah’ın Müslümanlara bir emridir. Cihadı bırakan bir topluluktan Allah yardımını keser. Ama maalesef günümüzde çoğu ibadetin manasından uzaklaşmaya başladığımız gibi bundan da uzaklaşmaya başladık. Cihat savaş değildir. Kılıç kalkan ile yapılan savaşa kital denir. İslam’da cihat ise Müslümanın her saniyesinde şeytan ve nefsi ile verdiği savaşı, cihattır. Tarih boyu Müslümanlar savaşarak kimseye zulmetmemiş, zulmedenlerle savaşmışlardır. Kurban ibadeti nasıl kan akıtmak değil, Allah’a olan sözümüzü hatırlamak ve Hz. İbrahim gibi en sevdiğimizi, en değerlimizi Allah’a hediye etmekse, namaz ibadeti de spor yapmak değildir. İçin de bulunduğumuz Ramazan ayının özel ibadeti olan oruçta aç kalmak değil, Allah’ın emirlerini ne kadar ciddiye aldığımızı göstermek, Kuran-ı Kerim’in inişini kutlamak ve açın halini anlayarak elimizdekilere şükrümüzü artırmaktır” ifadelerini kullandı.

Eyüp Belediyesi ve Eyüp Müftülüğü tarafından gerçekleştirilen Sohbet Meclisi’nde her gün farklı konularda sohbetler gerçekleştiriliyor. Eyüp Meydanı’na gelen ziyaretçiler Sohbet Meclisi’ni büyük bir ilgi ve dikkat ile takip ediyor.