Müzik insanı, bestekar Nihat İncekara'nın başvurusu sonrası “Piyerloti Sefası” isimli bestesi TRT Repertuarına kabul edildi.

"EYÜPSULTAN İLE İLGİLİ 6'INCI BESTEM"

Bugüne kadar onlarca besteye imza atan İncekara, “Piyerloti Sefası” isimli estrümantal bestesinin kendisinin Eyüpsultan ile ilgili 6'ıncı bestesi olduğunu söyledi.

"ENSTRÜMANTAL OLMASINARAĞMEN BİR İSMİ VAR"

Müzikle iç içe bir yaşantısı olduğunu belirten İncekara, bestenin estrümantal olmasına rağmen Eyüpsultan ile anılsın diyerek bir isim koyduğunu söyledi.

İncekara şöyle konuştu;

“Uzun yıllardır beste yapıyorum. Eyüp'te yatan çok sayıda hatırı sayılır besteci var. Müzik ve beste yaşantımızda onlardan esinlenerek kendimizi devamlı müziğin içerisinde tutuyoruz.

Yapmış olduğum bestelerde Eyüpsultan ile ilgili olan anlatımlara da yer vermeye çalışıyorum. “Piyerloti Sefası” benim Eyüpsultanı'ı anlatan 6'ncı bestem. Son nefesime kadar müziğin içerisinde olacağım ve besteler
yapmaya devam edeceğim”

"BESTENİN GENEL AHLAKA VE KAİDELERE UYGUN OLMASI GEREKİYOR"

Bir müzik eserinin TRT'de yayınlanabilmesi için denetimden geçmesi gerektiğini kaydeden İncekara şöyle devam etti;

“Eğer sözlü bir eserse sözlerinin genel ahlaka ve kaidelere, sadece enstrümantalden ibaretse Türk müziği normlarına uygun olması gerekiyor. Gönderilen besteleri eğer kurul “TRT'de yayınlanabilir” derse denetimden geçmiş oluyor.

Daha sonra TRT besteyi Türkiye çapındaki birimlerine “Bu ay denetimden geçen eserler bunlardır, istediğiniz zaman icraa edebilirsiniz”

"PİYERLOTİ'NİN GÜZELLİĞİNİ ANLATAN BİR MELODİ"

Toplamda 57 eserinin olduğunu söyleyen İncekara, son bestesinin Piyerloti'nin güzelliğini yansıtan bir melodi olduğunu vurguladı.

"EYÜPSULTAN İSTANBUL'UN KÜLTÜR MERKEZİ"

İncekara konuşmasının devamında şunları söyledi;

"Ben 3 yaşından beri Eyüpsultan'da yaşıyorum. Eyüpsultan denince aklıma tarihi yapısı geliyor. Eyüp, İstanbul'un kültür merkezi konumunda”