"Söylenen her söz, yapılan her iyilik, yeryüzüne düşen bir nottur" şiarıyla yola çıkan Eyüp Belediyesi, İHH (İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı) ile birlikte her ay düzenlediği Yeryüzü Notları programıyla mazlum coğrafyalara yapılan insani yardımları konu alıyor.

Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür Sanat Merkezinde Yeryüzü Notları programının bu ay ki konuğu Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütçü oldu. Pakistan'da yaptığı çalışmaları ve izlenimlerini katılımcılarla slayt eşliğinde paylaşan Öğütçü, ümmet topraklarındaki fakirlik ve yetim çocuklardan bahsetti.

İHH'nın dünya üzerinde yaptığı çalışmaların ardından Pakistan'ın tarihi hakkında bilgi veren Murat Öğütçü, nüfusun etnik ve dini dağılımı, ülkede göç eğilimi ve yetim oranlarını paylaştı. Öğütçü, İHH'nın bölgede yaptığı çalışmalar ile binlerce yetimin yüzünün güldüğünü söyledi.

DİNLERİNE ÇOK BAĞLI VE YAŞAYAN BİR TOPLUM

Pakistan'da yaptığı çalışmaları ve izlenimlerini konuklara aktaran Öğütçü “Pakistan; 1947'de İngiliz sömürgesinde olan Hindistan'dan, yaşanan kanlı bir mücadele sonrasında ayrılarak 14 Ağustos 1947 de kurulmuştur. Daha sonra tekrar bir bölünme yaşayıp batısı bugünkü Pakistan, doğusu ise Bangladeş olmuştur. Başkenti İslamabad olan Pakistanın nüfusu son ölçümlerde 182 milyondur ve dünyanın altıncı büyük nüfusuna sahiptir. Bölgede topraklar ekime çok elverişli ve bu konuda dünyada ikinciler. Tohum geliştirme anlamında kendi patentlerini almışlar. Bu konuda müslüman bir ülkenin böyle olması çok sevindirici. Ayrıca askeri alanda da başardıkları gelişmeler gerçekten çok sevindirici. Fakat şehircilik ve belediyecilik anlamında çok geri kalmışlar. Yolları, binaları gerçekten çok bakımsız. Hatta trafikte ışıkları bile yok. Nasıl kaza yapmadan kullanabiliyorlar gerçekten şaşırdım. Bunlara rağmen dinlerine bağlı ve dinlerini yaşayan bir toplumlar. O konuda çok gıpta ettim.”

BİZ HAYRA DAVET EDİYOR VE KÖTÜLÜKTEN MEN EDİYORUZ

“Bölgede ümmetin yetim çocuklarının bakımını ise İHH üsteleniyor. Oradaki yetim çocuklara partner kuruluşlarla beraber kol kanat geriyor. Ülkenin kültür düzeyi ise gerçekten yüksek. Ülke genelinde yoğun bir şekilde İngilizce biliniyor. Fakat tüm bunlara rağmen Pakistan'ın bir çok bölgesinde halk gerçekten çok fakir ve yetim sayısı da çok fazla. Bölgenin ihtiyaç oranlarında bu sebeple çok fazla. Tabi ki biz bir ümmetiz. Ve Ümmet; Peygamber Efendimize iman etmiş, onun yolundan yürüyen bir topluluk demektir. Biz asla ayrı değiliz. O sebeple onlar bizim kardeşimiz ve onların ihtiyaçlarını karşılamak, yetim çocuklarına bakmak bizim öncelikli görevlerimiz arasında. Biz hayra davet ediyor ve kötülükten men ediyoruz.” şeklinde konuştu.