Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Cahit Zarifoğlu 75 Yaşında” adlı program düzenledi.

Zafer Acar moderatörlüğünde Üzeyir İlbak ve Asım Gültekin Yedi Güzel Adamın Zarif Şairi Cahit Zarifoğlu’nun hayatı, dergiciliği, hikayeciliği ve şiir dünyasını masaya yatırdı. Vefatından önce Abdurrahman Cahit Zarifoğlu’na yakın isimlerden olan Üzeyir İlbak onunla geçen anılarını anlattı ve o zamanın kendi atmosferinde yaşanan güncel konulara değindi.

Usta çırak ilişkisi çerçevesinde Sebilürreşad, Diriliş, Mavera dergilerinin Türk edebiyatında açtığı yolu daha tam olarak incelenmediğinin altı çizilen programda birçok yazar ve şair de hazır bulundu. Başkan Remzi Aydın, sessizce bir çığır açan Zarifoğlunu şehrin bilge dervişi, yaşamıyla adeta hakikat ve hikmet devrimini aşılayan bir şair olarak tanımladı. Aydın “ Bazı şairler vardır ki anlayışlarını ve yazdıklarını hayatın içerisinde görüp onu daha da ileriye taşımak isterler. Çünkü onlar sadece şiir olsun diye yazmaz. Onlar bulunduğu dönemin dünya görüşü ve acılarına şahitlik eden, insanları bir ahtapot gibi saran zamanın düşkünlüğüne ilaç olmak için çabalayan adamalardır” dedi.

Programda bir şair olarak doğuşunu ölümden kendine pay biçmesiyle başlatan Cahit Zarifoğlu şiirleriyle tazeliğini hala nasıl koruduğu anlatıldı. Ölümden pay biçenleri ancak ölmezlik şurubundan içenlerin anlayacağı özel bir okur kitlesinin bulunması onun çılgın, taze, atılgan ve Müslümanca bir anlayışın orta çıkardığı duruşun sonuçları olarak yorumlandı. Modern ve postmodern bir algıya sahip şiirler de yazan Zarifoğlu kelimeleri kullanış tarzı ile dönemindeki birçok şairden farklı olduğu vurgulandı. Hüseyin Akın, Şakir Kurtulmuş, Bestami Yazgan, Bünyamin Yılmaz, Mahmut Bıyıklı, Ercan Köksal ve Cengizhan Orakçıysa Zarifoğlu’nun birbirinden güzel şiirlerini dinleyicilere seslendirdi.