Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi’nde “Edebiyat Buluşmaları” Nihayet Dergisi ile devam ediyor. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Fatma Barbarosoğlu’nun konuk olduğu programda “iyilik” konusu işlendi.

İyilik ve dürüstlüğün hayatın her alanında yapılacak kadar kolay bir davranış olduğunu ifade eden Barbarosoğlu, belediyelerin ramazan çadırlarında konserler vermesi ve konferanslar düzenlemesi yerine manevi bir hava sunması gerektiğinin altını çizdi. Eyüp’ün farklı bir havası olduğunu ve insanı kendine çeken manevi bir cazibesi olduğunu vurgulayan Barbarosoğlu “Sepetindeki on tane çorabı satmak için uğraşan yaşlı bir kadının ‘bu hangi marka’ diye soran alıcısına ‘O yün değil fazla ısıtmaz’ diyecek kadar dürüst ticaret yapanları görmek insanı heyecanlandırıyor. İyi atlara binip gitmeyen iyi insanlar da var. Mesela herkes kendi çevresindeki evsizler ve Suriye’den gelen ihtiyaç sahibi insanlar için jetonla çalışan çamaşır ve duş makinaları temin etmekle iyilik yapmaya başlayabilir” dedi.

Fatma Barbarosoğlu denetleme kültüründe kıyafet, mimik, vücut dili ve davranışlardan insanların hangi meslekte olduğunu, evli ve çocuklu olup olmadığını, yüz tipi ve lehçeleriyle hangi şehirden olduğuna dair algılardan yola çıkmanın iyi bir davranış olmadığını açıkladı. Bu tür hareketten yola çıkmanın etnik ve ayrıştırıcı bir davranış olarak değil sadece sürdürülebilir hayat ve yaşama dair ortak paydalar bulmak için yapılmasında sakınca olmadığını belirtti. Nihayet Dergisi olarak medya üzerinden akan kötü ve kirli haberlerin insanda bıraktığı olumsuz izlerin tamiri için iyilik konulu yazılar ve haberler paylaşmayı ilke edindiklerini açıklayan Barbarosoğlu, minik takipçilerine de söz hakkı tanımayı unutmadı.