Sertarikzade Kültür Sanat Merkezi’mizde usta müzisyenlerle musiki sohbetleri devam ediyor.

Sertarikzade’nin bu haftaki konukları, müzisyen, udi Bekir Şahin Baloğlu ve neyzen Serkan Kamacı’ydı…

“Müzikteki Ses” konusunda katılımcılarla sohbet eden Baloğlu ve Kamacı, Eviç makamında taksim, Suzinâk makamında ilahi ve muharremiyelerden örnekler verdi.

Müziğin dinlemek ile başladığını belirten Bekir Şahin Baloğlu şunları söyledi: “Müzik benim için bir yaşam biçimi. Sanatsa kendi tarifini bulanların parmak izleriyle ortaya çıkan şeylerdir. Ben parmak izimi bulduğumu, kendi çorba tarifimi söyleyemem çünkü hala annemin çorbasını içmeye ve onu anlamaya çalışıyorum diyerek” damak tadı ile müziği teşbih etti. Ayrıca; “Yenilik için eskiyi çok iyi idrak etmeli. Estetik açıdan seslerin nasıl bir iz bıraktığı önemlidir. Mesela piyanonun bütün tuşlarına aynı anda basıp güzel sesler çıkarmak mümkün mü ? Her insanın farklı bir estetik zevki ve müzik algısı olduğunu unutmamalıyız.”

Serkan Kamacı ise yaptığı konuşmada, televizyonun toplumun kültürel seviyesini yükseltmek yerine her şeyi alıp götürdüğünü ifade etti. Kamacı şöyle konuştu: “Müzik anne karnındayken başlar. Anne babanın yaşam şekillerinden kaynaklanan farklı türdeki seslerin (annenin kalp ritmi de dahil) ve çevresel etkilerin insandaki müzik algısını olumlu ya da olumsuz şekilde etkiler. Arabesk müzik dinleyip depresif hayat yaşayanlar buna sebep olan şeyin doğum ve çocukluk evresindeki olayların etkileri olduğunu bilmeli. Doğru kaynaklardan beslenen müzik türlerini tercih etmemiz gerekiyor. Nedir o doğru kaynaklar: Güzel şeylerin incelenip araştırdıktan sonra karşımıza çıkan sonuçlar.

Sohbet Serkan Kamacı’nın ney ve Bekir Şahin Baloğlu’nun ud taksimlerinden ardından sona erdi.