Eyüp Belediyesi Sertarikzade Kültür ve Sanat Merkezi, farklı söyleşilerle Eyüplüleri buluşturmaya devam ediyor. Eyüplülerin yoğun ilgiyle takip ettikleri programlarının bu haftaki konuğu Said Nursi’nin talebelerinden Mehmet Fırıncı oldu.

Mustafa Çalışan’ın program moderatörlüğünü üstlendiği ‘’İrfan Sohbetleri’’ söyleşisine, Prof. Dr. Faris Kaya ve Bediüzzaman’ın yaşayan talebelerinden Mehmet Fırıncı konuşmacı olarak katıldı. Bediüzzaman’ın insanlara davranış ve ilişkilerindeki incelikleri anlatan Faris Kaya, onun Risaleler yazmasına sebep olan rüyaya da değindi. Faris Kaya, onun Allah’ı akli delillerle işaret eden üç tarif edici olarak Kuran-ı Kerim, Kainat Kitabı ve Peygamber Efendimiz (S.A.S) ‘in yolundan gittiğini söyledi.

Söyleşide sorulan sorular üzerine Said Nursi ile nasıl tanıştığını anlatan Mehmet Fırıncı, “Üstadı ilk duyuşum şöyle oldu; Dükkânda Büyük Doğu gazetesi almış, okuyorduk. Gazete, Üstadın hayatını yayınlıyordu. Ağabeyim mecmuayı okuyunca, çok beğenerek, takdir duygularıyla ah askerde n gelsem de şu zatın yanında çalışsam demişti. Üstat Bediüzzaman’dan haberdar olmam bu şekilde olmuştu. Ve Allah duamı kabul etmiş yıllar sonra onun yanında olmuştum. 1949 yılında onunla İstanbul Palas Otelde tanıştık. Ben onun elini öptüm o beni başımdan öptü. Bana çok şefkat gösterdi. Harp yeni bitmiş ve Türkiye daha yeni güneş yüzü görmeye başlamıştı. Çok partili rejime geçiş aşamalarındaydık. Camide Arapça kamet getirdiği için hakkında tahkikat açılan müezzinleri gördüğümüz bir dönemdi. İşte Üstat böyle bir zamanda eserlerini kalem aldı” dedi. Said Nursi’nin kendisine çok şefkatli davrandığını söyleyen Fırıncı onun en dikkat çekici tarafınınsa dünya-ahiret hayatı ve Allah’ın varlığını akli delilerle ispatlaması olduğunu ifade etti.