Eyüp Belediyesi Genç Akademi tarafından düzenlenen ve haziran ayına kadar devam edecek olan Şehir ve Medeniyet Okulu'nda bu hafta Kültürel Miras Koruma Müdürü İhsan İlze, öğrencilere Kültürel Miras ve Önemi hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Yerel yönetimler üzerine ihtisasını gerçekleştiren ve kendisini bu konuda geliştirmek isteyen gençlerin katıldığı programda, birbirine destek mahiyetinde oluşturulan Şehir Planlama, Kentsel Tasarım, Yerel Yönetim ve Şehrin Geleceği atölyelerinde katılımcılara kitap okumalarından saha araştırmalarına, ilmi analizlerden gezilere ve uluslararası görüşmelere kadar birçok etkinlik gerçekleştiriliyor.

Etkinlikler kapsamında devam eden çalışmalara bir yenisini daha ekleyen Genç Akmademi, İBB Kültürel Miras Koruma Müdürü İhsan İlze'yi öğrencilerle buluşturdu.

Somut ve somut olmayan kültürel miraslar, kültürel miras koruma master planları hakkında bilgilendirme yapan İhsan İlze, Eyüp Tarihi Merkez Yönetim Alanı kapsamında yapılacak olan 44 proje çalışmalarını da öğrencilere aktardı.

Özellikle tarihi yarımada çerçevesinde kabir ve türbelerin konumlarına değinen İlze, Haliç kıyısında değişen yapıları hem bilgi hem de görsel olarak açıkladı.

İlze ”Şuana kadar 1516 noktada mezar taşı araştırması yapıyoruz. İstanbul’un Fethi esnasında, öncesi ve sonrasında vefat eden, şehit düşenler çalışmamızın ana eksenini oluşturmakta. Bölgemizdeki sıbyan mektepleri, çeşitli eski alet ve antikalardan oluşan anı evi müzesi, çocuk oyun alanları, kitap kafeler ve mezar taşları müzesi gibi projeler planlamalara göre yakın bir zamanda çalışmalarına başlanacak” dedi.