Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi, Kütüphaneler Haftası’na, medeniyetimizin kitaba dayalı tarihine bir yolculuk yaparak girdi.

Yazma eserlerin güzelliği, ilk basılan kitaplar, ilk matbalar ve ilk kütüphanelerin anlatıldığı programda, Sahaf İbrahim Manav, Osmanlı Kitap Sanatı üzerine hatıralarını anlattı. Eski İstanbul’daki sahaflık geleneğinin panoramasını çizen İbrahim Manav, Ahmet Hamdi Tanpınar, Asaf Halet Çelebi, Necip Fazıl gibi birçok edebiyatçının Sahaflar Çarşısı’ndaki ilişkilerine değindi.

Sahaflık mesleği için kendisini teşvik eden ismin Sahaflar Şeyhi Muzaffer Ozak olduğunu söyleyen İbrahim Manav, İslam kültür ve medeniyetinin geniş kitlelere hitap edebilme etkenlerinden birinin de matbaa olduğunu vurguladı.

Yazma eserlerin matbu kitaplara karşın hepsinde ayrı bir özel hikaye olduğunu belirten İbrahim Manav, çevirilerde görülen hataların, yazar ve eserlerin yanlış anlaşılmasına sebep olduğunu, böyle durumlarda başvurulacak tek kaynağın o eserlerin yazmaları olduğunu ifade etti.

Sahaflıkta son noktanın hat sanatı olacağını kaydeden İbrahim Manav “Sahaflar bizim için bir mektepti. Hepsinde ayrı bir incelik öğrendik. Doğu ve batı edebiyatı, hat sanatı ve yazma eserler… Bu işi 62 senedir yapıyorum ama hala öğrenciyim. Yeni nesil sahaf anlayışı daha çok güncel kitaplar, ders kitapları ve popüler kitaplar üzerinden gidiyor. Belki de buna mecbur bırakılıyorlar fakat şurası bir gerçek ki sahaflık artık bir tür kahramanlık oldu. Sevmezseniz yapamazsınız. Yıllardır yanımda olan kızım bile neredeyse meslekten koptu” dedi.