Eyüp Belediyesi Sertarikzade Kültür ve Sanat Merkezi’nde Etiyopya’dan Habeşli öğrenciler iftar yaptı. Etiyopya’dan Habeşli öğrencilerinin katılım sağladığı iftara Habeşistan Kalkınma ve İşbirliği Derneği (HAKİD) ile Eyüp Belediyesi öncülük etti.

Eyüp Belediyesi Ramazan etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği programlar ve iftarlarda vatandaşların beğenisini topluyor. Öğrenci birlikleri ve teşkilatlarının buluşma noktası olan Eyüp, İslam coğrafyasındaki öğrenci birliklerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Türkiye’de öğrenim gören bir grup öğrenci tarafından kurulan İstanbul merkezli dernek Türkiye ve Etiyopya arasında ekonomik ve kültürel faaliyet projeleriyle tanınıyor. Yakın bir zamanda yetimhane ve okul açma projelerini hayata geçirecek olan HAKİD üye ve öğrencilerine iftar öncesi Eyüp’ün manevi ve tarihi konumu hakkında bilgi verildi. Kendi ülkelerindeki “Etiyopya Türkiye Mezunları Derneği’yle devamlı iletişim halinde olan öğrenciler iki ülke arasında köprü olarak eğitim ve kalkınmaya önem veriyorlar. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın İftarla ilgili açıklamasında, “Eski adıyla Habeşistan olan Etiyopyalı kardeşlerimizin, geçmiş tarihlerde işkence ve ambargo sebebiyle hicret eden Peygamberimizin ashabına kucak açtığı için kalbimizde ayrı bir yeri var. İlk müezzinimiz Bilal’in memleketi bizimde memleketimizdir. Tarihteki bu yardımlaşma ve kardeşlikleri yeniden canlandırmak için attığı adımlardan dolayı öğrenci arkadaşları tebrik ediyorum. Eyüp Belediyesi olarak her daim beraber ve birlikte olmaktan memnun olacağız” dedi.