Eyüp Belediyesi’nin, Başkan Remzi Aydın'ın Huzur ve Kültür Başkenti hedefi çerçevesinde yürüttüğü çalışmalarından biri olan Yazar Buluşmaları devam ediyor. Belediye Kültür İşleri Müdürlüğü'nün organize ettiği Yazar Buluşmaları’nın bu haftaki konuğu Sadık Yalsızuçanlar ve kitabı Diyamandi idi.

Nurullah Genç ve Ali Ural ile başlayan buluşmaların bu haftaki adresi Rami Anadolu Lisesi oldu. “Sanatla Kanatlanma Zamanı” diyerek yola çıkan Eyüp Belediyesi, Sadık Yalsızuçanlar’ı öğrencilerle buluşturdu. Yalsızuçanlar öğrencilere kitabındaki kahraman Yaman Dede’yi anlattı. Yaman Dede'nin Hıristiyan bir Rum iken Müslüman olmuş bir zat-ı şerif olduğunu ifade eden Sadık Yalsızuçanlar "O Allah'a ve Efendimiz Muhammed Mustafa'ya âşık bir zatdı. Babası iplik tüccarı bir Rum. Asıl adı Diyamandi olan Yaman Dede'yi “Molla Diyamandi” diye çağırırlarmış. Daha küçük yaşlarda İslam dinine ve Resulullah Efendimiz'e karşı gönlünde muhabbet besler ve ailesinden gizli bir şekilde medreseye gittiğini söylenir. Hocası Celaleddin Dede de Musevi iken Müslüman olmuş bir zat. Avukatlıktan çok muallimlik yaptı. Bir çok öğrencisi onun sayesinde Müslüman oldu." dedi.

Müslüman olduktan sonra ismini Mehmet Abdulkadir Keçelioğlu olarak değiştirdiğini söyleyen Sadık Yalsızuçanlar, Yaman Dede’nin ailesine İslamı tercih ettiğini açıkladıktan sonra sıkıntılı bir hayat yaşamaya başladığını ifade etti. Yalsızuçanlar konuşmasına şöyle devam etti: " Yaman Dede'nin Müslüman olduğunu duyan Patrikhane ona ve ailesine baskı yapmaya başlıyor. Yaman Dede bu baskılara dayanamayıp eşini ve ailesini kaybetmemek için evden ayrılıp yalnız bir hayat yaşıyor. 'Cemalinle ferah-nak et ki yandım Ya Resulallah' diye başlayan o dillere destansı naatı yazıyor. Emin Işık, bir zamanların İstanbul Müftüsü Selahaddin Kaya, Osman Nuri Topbaş onun öğrencileridir...”