Eyüp Belediyesinin TRT Medya sponsorluğunda ve İstanbul medya Akademisi iş birliğinde yürüttüğü Eyüp Film Akademisi (EFA) ilk mezunlarını verdi. Akademiyi başarıyla tamamlayan öğrenciler, düzenlenen bir törenle sertifikalarını aldı.

Eyüp Belediyesi, Eyüp Film Akademisini başarıyla bitiren öğrenciler için Eyüp Kültür Sanat Merkezinde sertifika töreni düzenledi. Törene Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, TRT İstanbul Müdürü Abdülhamit Avşar, İstanbul Medya Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Ogün Şanlıer, sanat ve sinema camiasının önemli isimleri, sinemaseverler ve öğrenciler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Başkan Remzi Aydın, öncelikle Eyüp ilçesinin önemi ve tarihine değindi. Sonrasında medeniyetlerin aktarılması konusunda sinemanın rolüne dikkat çeken Aydın, “Medeniyetten beslenme değişik vesilelerle oluyor. Sanat bunların en önemlilerinden bir tanesi. Tabii değişik sanatlarımız var. Sinema bu aktarım yollarından en önemlisi, en etkilisi. Ancak bu anlamda doyurucu, nitelikli kadrolara ya da kültüre sahip miyiz bu tartışılır. Dolayısıyla biz Eyüp Belediyesi olarak sahip olduğumuz ve kendimizi mükellef kıldığımız bu sorumluluğu yerine getirme amacıyla ve sektördeki bu boşluğu da doldurma amacıyla projeye çok sıcak baktık. TRT ve Medya Akademi bu konuda bize çok güzel partnerlik yaptı. İstiyoruz ki, medeniyet birikimlerimizi geleceğe taşıyalım ve bunu ehil ellerle yapalım. Projemizi bu şekilde özetlemek mümkündür.” dedi.

Konuşmanın ardından genç yönetmenlerin yönettiği kısa filmlerden bazıları da gösterime sunuldu. Salonu dolduranlar tarafından ilgiyle izlenen kısa filmler, büyük bir beğeni topladı.

Gecenin sonunda protokol tarafından eğitimleri başarı ile bitiren Eyüp Film Akademisi öğrencilerine sertifikaları verildi.

Sertifika alan genç yönetmenler, 2017 döneminde yeni tekamül sınıfında, prodüksiyon üzerine profesyonel ileri seviye eğitimler almaya devam edecek.