Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde Dursun Gürlek ile devam eden Eyüp Sultan Sohbetleri’nin bu haftaki konusu Ebu Eyyûb El-Ensarî (Halid bin Zeyd bin Kuleyb) idi.
Dursun Gürlek, Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV) ‘yı evinde misafir ettikten sonra Mihmandar-ı Nebevi diye anılan ve Efendimizin hadisine mazhar olmak için İstanbul kuşatmasında şehit düşen Ebu Eyyub El Ensari’yi anlattı.
Gürlek, son zamanlarda kullanılan Osmanlıca kelimelerin yanlış teleffuzuna ve anlamlarına da değindi. Gürlek” Ebu Eyyub El Ensari’nin evi çevresindeki tek katlı evlerden farklı olarak iki katlı idi. Onun evi Menzilgah-ı Cibril olmuştu. Yani vahiy evi. Bu çok önemli ve muhteşem bir şey. Eyyup El Ensari ve ailesi sadece Peygamberimize değil aynı zamanda vahye de şahitlik ettiğini anlayınca saygıda kusur ettiğini düşünüp ikinci gün Efendimizden üst kata çıkmalarını rica etmişti. Zira o zamanın evleri toprak içerdiğinden üst katta gezildiğinde alt kata toprak düşebiliyordu. İşte biz böyle bir sahabenin istirahatgahına şahitlik ediyoruz” dedi.