Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi’nde edebiyat söyleşileri devam ediyor. Söyleşilerin bu ayki konusu “Divan Edebiyatı ve Günümüz Şiiri”ydi.

Moderatörlüğünü Seyfettin Ünlü, sunumunu Ali Günvar ve İrfan Çiftçi’nin yaptığı söyleşide, divan edebiyatındaki şiir ve günümüz şiirinin karşılaştırılması yapıldı. Divan edebiyatının en parlak döneminde okul okumuş bütün herkesin kullandığı Türkçe, Arapça ve Farsça dilinin önemine de değinildiği programda, Cumhuriyetle beraber yapılan Halk Şiiri ve Divan Şiiri sınıflandırmasının doğru olmadığı vurgulandı.

Sanayi devrimi ve burjuva hareketlerinin şiiri olumsuz şekilde etkilediğini belirten ikili, bugüne kadar gelen eserlerin dönemin popülaritesini yakalamış eserler olduğunu söyledi. Ali Günvar ve İrfan Çiftçi “Divan Edebiyatının yükü ağırdır. Saf şiire gazellerle yakınlaşmaya çalışılmıştır. Batı Edebiyatıysa sone üslubuyla gazeli temel alarak saf şiire girmeye çalışmıştır. Günümüz şiirde siyasi, sosyal ve amaçsal tarzlar en aza indirgenmiş durumda. Şair kendi şiirinin arkasında duracaksa ipini çekelim gitsin o zaman” dedi.