Afife Hatun Kültür Merkezi’nde düzenlenen Annelik Akademisi programında, Psikolog Elif Demirer ile “Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi ve Eğitim Aşamaları” konusu ele alındı.

Elif Demirer, mahremiyet eğitiminin cinsel eğitimden daha kapsamlı bir kavram olduğunu belirterek, cinsel eğitimin, çocuğun kendi cinselliğini tanıması, gelişim sürecinde cinsellikle ilgili yaşayacağı fiziksel ve duygusal farklılıkları öğrenmesi yanında, anne babaya cinsellikle ilgili sorulan soruları kapsadığını söyledi.

Mahremiyet eğitimi için ise Demirer, “Mahremiyet, cinsel bilgilerin yanında daha çok çocuğun kendisinin ve diğer insanların özelinin farkına varması, sosyal hayatın içinde kendi özel alanını koruması, herkesin özeline saygı duyması, kendisi ile çevresi arasında sağlıklı sınırlar koyması gibi bilgileri içeriyor” dedi.

Çocuklar özel alan tanımını bilmeli

Demirer, katılımcı anne ve anne adaylarına mahremiyet eğitiminde çocuklara öncelikle odaya izin alınarak girilmesi, tuvalet kapısının kapalı tutulması gibi özel alan tanımlamalarını öğretmeleri gerektiği notunu düştü.

Mahremiyet eğitiminin anne baba tarafında verilmesi gerektiğine dikkat çeken Demirer, çocuğun ruhsal ve cinsel açıdan korunması adına önem taşıdığını belirtti.