Eyüp Kültür Sanat Merkezi’mizde bu hafta sonu İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy anısına, vefatının 78.yılında “Camideki Şair: Mehmet Akif Ersoy” adlı program düzenlendi.

Davut Göksu’nun sunumu ile gerçekleşen özel etkinlik, anma konuşmaları ve belgesel gösteriminden sonra Dursun Gürlek’in Safahat hakkındaki tespitleri ve Akif’in yaşamındaki hatıralarla devam etti.

Akif’in Sahabeden sonra en çok sevdiği kişinin Babanzade Ahmet Naim olduğunu belirten Dursun Gürlek, Akif’e ithafen öldü ifadesi geçen Mısır Apartmanındaki levha’nın saygısızlık olduğunu, mezar taşlarında bile bu ibarenin kullanılmadığını hatırlatarak bu durumun değişmesi gerektiğini ifade etti.

Gürlek, Mehmet Akif’in yakınındaki isimlerden yola çıkarak onu yetiştiren hocaların ve etkilendiği şahsiyetlerin önemine değindi.
Dursun Gürlek “Akif’i akif yapan isimlere hiç değinilmiyor. Bu sebeple eğer Allah nasip ederse Sahih-i Buhari’nin ilk üç cildini çevirdikten sonra vefat eden Hadis Alimi Babanzade Ahmet Naim, arşivciliğin temellerini atan Muallim Cevdet, Kandili Rasathanesi kurucusu Prof. Dr. Fatih Gökmen, Şark Edebiyatından önemli eserlerini şerh edip İslam Felsefesi üzerindeki çalışmalarıyla tanınan Ferit Kam, Muallim Mahir İz ve son Osmanlı alimlerinden Hasan Basri Çantay gibi bir çok ismi içinde barındıran bir kitap neşredeceğim” dedi.

Etkinliğin sonunda dinleyiciler Küfe ve Bülbül şiirlerini dinledikten sonra Akif’in hayatındaki belirli bölümlerinden seçilmiş tarihi karelerden oluşan sergiyi gezdiler.