Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi Uluslararası İstanbul 3. Şiir Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Her sene farklı bir ülke şiirini “özel tema” olarak belirleyen festivalin bu yılki konuk ülkesi Polonya’ydı.

Günümüz Polonya şiirinin 1980 sonrası üç farklı kuşağının en önde gelen temsilcileri olan Marzanna Bogumila Kielar, Milosz Biedrzycki ve Lies van Gasse ve Jacek Dehnel’in katıldığı festivalin Eyüp ayağında Ali Ayçil, İsmail Kılıçarslan, Mustafa Akar, Müesser Yeniay soruları cevaplayıp şiir okudular. Akşemsettin Bilgievi’ndeki Türkçe dersi alan öğrencilerinin şiirle ilgili sorularını cevaplayan yerli ve yabancı şairler şiire nasıl başladıklarını, şiirin ne ifade ettiğini ve şairlerin amaçlarını anlattılar. Şiir yazmanın büyülü bir tarafı olmadığını, hisseden ve isteyen herkesin yazabileceğini, şiirin insanı özgür kılan en büyük alanlardan biri olduğunu ve insanın kendi dünyasını oluşturabilen sayıca az alanlardan biri olduğunu söyleyen konuklar şiiri, insanların zihnini açmada ve daha güzel bir dünya oluşturmada önemli bir rolü olduğunu ifade ettiler. İyi bir şiirin hem içinde bulunduğu zamana hem de geleceğe hitap ettiğini belirten şairler günümüzde birçok şairin güncel kaygılarla şiir yazdığını belirttiler.

Soru cevap kısmını bitirdikten sonra şairler kendi şiirlerini seslendirdiler ve Bilgievi öğrencileri kitapları yazarlarına imzalattıktan sonra program sona erdi.