Eyüp Belediyesi Sertarikzade Kültür Sanat Merkezi’nde Bendir kursu, profesyonel hayatında Göksel Baktagir’e eşlik eden ve Ahmet Özhan’la Türkiye ve dünyada Klasik ve Tasavvuf Müziği alanında birçok konserde ritim sanatçısı olarak çalışmış olan Serdar Bişiren eşliğinde veriliyor.

Konservatuvar bölümünde ud öğrencisiyken, provalarda aşk ve şevkle bendir çalan bir büyüğünü gördükten sonra enstrümanını değiştirdiğini söyleyen Serdar Bişiren, iki yıldır Sertarikzade Kültür ve Sanat Merkezi’nde kurs eğitmenliği yapıyor. Öğrencilerine önce enstrümanı tanıtan sonra Türk Müziği içerisindeki genel ritim kalıplarını öğreten Bişiren, ritim kalıplarını eserler içerisinde kullanarak pratiğini veriyor.

Müziğin sadece teknikten ibaret olmadığını vurgulayan Bişiren, “Müzik ruhu dediğimiz bir anlam dünyası var. Gösterdiğimiz tekniklerden her zaman karşılık alamayabiliyoruz. Böyle durumlarda eğer müzik ruhunu vermeyi başarabildiysek her şey zamanla yerine oturuyor. Derslerimizi konservatuvar eğitimine yakın bir kalitede veriyoruz. Öğrencilerimiz sene sonunda kendi başlarına rahat ritim tutabilecek seviyeye geliyorlar. Biz yürünecek yolu gösteriyoruz. Öğrencilerimiz eğer gösterdiğimiz yoldan devam ederse güzel sonuçlar alıyoruz” dedi.

Ritmin önemini kavrayanlar bendir öğreniyor

Bendirin bütün kültürler içerisinde farklı teknik ve tarzlarla kendini gösterdiğini ifade eden Bişiren, Orta Asya Türk kültüründe kasnağa deri gerilip vurulması olarak bilinen Bendirin, şaman ayinlerinde ve Anadolu’daki tekke kültüründe bolca kullanıldığını belirtti.
Bendirin son yıllarda da sıkça kullanılan bir enstrüman olduğunu ifade eden Serdar Bişiren, “Bendir etnik müzikte, batı orkestrasında, sokak müzisyenlerinde, tasavvuf müziği ve devlet korolarında vazgeçilmez bir enstrüman olarak yer alıyor. Ritmin ne kadar önemli olduğunu kavrayanlar bendir öğrenmeye başlıyor. Kendi açımdan baktığımda çaldığım enstrüman dışarıya bir melodi vermiyor belki ama ben o iki kasnak arasına gerilen deriye her vuruşumda içimde bir melodi çalıyor” şeklinde konuştu.

Dönem sonunda konser vereceğiz

Nisan ayında nasipse Kutlu Doğum vesilesiyle konser gerçekleştirmeyi planladıklarını söyleyen Serdar Birişen konuşmasına şöyle devam etti: “Öğrencilerimiz hem aldığı eğitimi sergileme fırsatı bulacak hem de ne yapabildiklerini ve yapabileceklerini gösterecekler. Diğer müzik kursu gruplarıyla ortak bir konseptte bulaşacağız. Eyüp Belediyesi Türk kültürünün içerisindeki birtakım unsurları, mahalle ve sokakları da dahil ederek kültür ve sanat ekseninde ciddi bir konsept uygulamakla çok önemli ve cesur adımlar atıyor. Göstermiş olduğu bu çabadan ötürü Belediye Başkanı Remzi Aydın başta olmak üzere emeği geçen emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”