Eyüp Belediyesi, İlim Sanat Tarih ve Edebiyat Vakfının (İSTEV), Bahariye Mevlevihanesinde düzenlediği Şeb-i Arus Özel Etkinliği büyük ilgi gördü.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı Eyüp Belediyesi Bahariye Mevlevihanesindeki geleneksel Sufi Ayinleri Topluluğu’nun hazırladığı sema gösterisi “Mukabele-i Şerife”, izleyicilerin beğenisini topladı.

“Pergel gibiyim; bir ayağımla şeriat üstünde sağlamca durduğum halde öbür ayağımla yetmiş iki milleti dolaşıyorum.” diyen Mevlana’yı anlamak ve anmak için gelen konuklar huzurlu vakit geçirdi.

Şeb-i Arus yani düğün gecesi olarak adlandırılan Mevlana Celaleddin Rumi'nin ölüm yıl dönümü etkinliğine Prof. Dr. Emin Işık da katıldı. Tüm dünyayı sözleri ve eserleriyle etkileyen, ölümü “sevgiliyle kavuşma vakti - düğün gecesi” olarak ifade eden Mevlana Celaleddin Rumi, sema ayini, sohbet ve dualarla yad edildi. Programın sonunda ise vatandaşlara çorba ikramında bulunuldu.

Bahariye Mevlevihanesindeki etkinlikler için katılım ücretsiz olup 0212 614 33 88 - 0532 524 57 14 numaralı telefonlardan rezervasyon yaptırılabiliyor.