İstiklal Marşı'mızın kabulünün 98. yıldönümünde İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, onun “Asım'ın Nesli” dediği gençler ile birlikte düzenlenen bir dizi etkinlikle anıldı.

İlk olarak Edirnekapı Şehitliği'nde bir anma töreni düzenlendi. Şehitlikte sabah saatlerinde Mehmet Akif Ersoy'un kabri ziyaret edildi. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

Ardından Eyüpsultan Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen programa geçildi.

Eyüpsultan Belediyesi Kültür Müdürlüğü'nün İstanbul Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlediği programa İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Eyüpsultan Kaymakamı Abdullah Dölek, Eyüpsultan Belediye Başkan Danışmanı Cemal Memiş, Garnizon Komutanlığı adına 1. Ordu Harekat Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral Özgür Tör, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, çok sayıda öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Mehmet Akif'i anlatan konuşmalar, belgesel gösterimi, İstiklal Marşı'nın öğrenciler tarafından sahnede okunması gerçekleştirildi. Programda ayrıca sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez, Mehmet Akif'i canlandırdığı bir oyunu sergiledi. Duygu dolu anların yaşandığı gösteriler uzun süre alkışlandı.

Programda ayrıca İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy anısına düzenlenen “Milletin Sesi Mehmet Akif” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında ilk üçe giren öğrencilere ödülleri verildi.

Programın düzenlendiği salon girişinde ise Mehmet Akif Ersoy Resim Sergisi açıldı.