Psikolog Elif Demirer ile “Annelik Akademisi” Afife Hatun Kültür Merkezi’nde kaldığı yerden devam ediyor.

Afife Hatun Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve katılımcıların yoğun ilgiyle takip ettiği Annelik Akademisi’nde Elif Demirer bu hafta Uyum ve Davranış Sorunları’nı anlattı.

Elif Demirer, görülen davranış bozukluklarından “küfür, çalma, yalan ve alt ıslatma” konusunu ele alarak, davranış bozukluğunun bireyi ve aileyi olumsuz yönde etkileyen, diğer insanların temel haklarının çiğnendiği yaşa uygun toplumsal kuralların hiçe sayıldığı davranışlardan oluşan bir durum olduğunu açıkladı.

Demirer ayrıca, “Davranış Bozukluğu için en etkili yöntemler görmezden gelme, ödülü geri çekme, alternatif sunma, sözle uyarıda bulunma ve tartışmaktan kaçınmadır. Bağırmak, susturmak, vurmak aranızdaki saygı bağının kopmasına neden olur. En önemli adım bu süreçte saygıyı yitirmemektir. Çocuğun olumlu noktalarını keşfedip ortaya çıkarmak ve yüreklendirmek olumsuz davranışları azaltıp çocuğun kendine güvenmesini sağlar. Bu çocukların koşullar her ne olursa olsun anne ve babası tarafından kabul edildiğini ve sevildiğini hissetmeye ihtiyaçları vardır” dedi.