Eyüp Kültür Merkezi’mizdeki edebiyat söyleşileri devam ediyor Ali Ural, 3 Kasım Pazartesi günkü söyleşisinde okumak ve yazmak konusunu işledi.

Kasım Ayı etkinlikleri edebiyat söyleşilerine konuk olan Ali Ural, yazma eyleminin güzel manzaralara bakarak değil insanların içindeki sıkıntılardan ve ulvi dertler taşıyan gönüllerden çıktığını ifade etti.

Ural, Dante, Schiller, Oscar Wilde, Gogol, Tolstoy, Peyami Safa, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Orhan Kemal, Reşat Nuri Güntekin gibi yazar ve şairlerin yazı yazarken geçirdikleri evrelerden ve zorluklardan örnekler vererek edebiyata sağlam eserler vermiş herkesin hep daha iyiyi aradığını, hissettiklerini ve düşündüklerini yine de tam olarak yazamadıklarını söyledi.

Yazarların ilham alma yöntemlerine ve olayları nasıl faklı bir bakış açısına dönüştürdüğüne değinen Ural şunları söyledi:
“İyi yazar ve sanatçılar perdenin arkasını görebilme yeteneğini geliştirenlerdir. Yeni dönem yazar ve sanatçılar eskiler kadar cesur, nitelikli ve çalışkan değil. Ortaya çıkan eserin içinde olunmadığı, hissedercesine yazılmadığı sürece bir soğukluk baş gösteriyor. İyi yazmak için önce yazdıklarımızı yırtmak gerekir. En iyi eleştirmen insanın kendisidir. Araştırdığımızda küçüklüğünde masal dinleyen yazarların hayal gücünün iyi olduğunu görüyoruz. Çünkü gerçeğe hakim olmak ancak hayalle mümkündür. Tarihe not düşmüş şair ve yazarların çalışma metotlarını incelediğimizde okurken de yazarken de ara vermeyi en aza indirenlerin bütünlüğü korumayı başardıklarına şahit oluyoruz.”

Söyleşi sonunda şiirler okundu ve dinleyiciler Ali Ural’a yazdıkları eserleri vererek yazı tahlilleri yapılmasını istedi.