Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ve Eyüp Belediyesi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle ortaklaşa düzenlediği Tematik Şiir Akşamları’na 8 şair katıldı.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı ve şair Hüseyin Akın’ın da davetliler arasında olduğu Eyüp Belediyesi Sertarikzade Kültür Sanat Merkezi’ndeki programda konuşan şair Zeynep Arkan, sanayi devriminden sonra kadın kimliğinin olumlu yönde bir değişim kaydettiğini belirtti. Arkan, “Kadınlarda ortak bazı özellikler vardır. Doğurganlık, duygusal olması gibi. Bu Afrika’da da, Avrupa’da da değişmez. Ancak edebiyatın zeka ve söze hakimiyetle bir bağı vardır. Dolayısıyla kadın şair, erkek şair ibareleri yanlıştır. Şair, şairdir cinsiyeti olmaz” dedi.
Cürgül: “Kadın erkek ayrımı ancak bir annede yok olur”

Yazar Hale Canat Cürgül, kadının ölçüler dahilinde her şeyin üstesinden gelebileceğini belirterek, şunları söyledi:

“Babam Hasan Nail Canat tiyatrocu olduğu için şiir gibi konuşulan bir evde büyüdüm. Necip Fazıl Kısakürek’ten etkilendim. Fazla şiir yazmıyorum. Daha ziyade hikaye ve öykü yazıyorum. Hikayeler çocuklara hitap eder. Çocuğun dilini anne bilir. Dolayısıyla bir kadın yazabilir çocuk hikayelerini. Kadın erkek ayrımı ancak bir annede yok olur. Çünkü bütün erkekleri anneler büyütür. Büyük yazarlar romanlarında daha ziyade kırıntı kokan kadınlara yer veriyorlar. Pek çok romanda kadınlar bastırılır, sineye çekilir. Bunun eksik bir anlatım olduğunu düşünüyorum.”

Şair Sümeyra Yaman ise şiire okuma yazma öğrendiğinde başladığını vurgulayarak, “Şiire merakımı fark eden ortaokuldaki öğretmenim beni şiire daha çok teşvik etmişti. Şiir benim için konuşmaktan daha rahat kendimi ifade edebildiğim bir alan. Asıl edebi alanda önemli şairleri okumam Ali Ural’ın atölyesiyle söz konusu oldu. Daha sonra ‘Karabatak’ dergisinde yazmaya başladım. İlk kitabım ‘Sihirbazın Düğünü’ sonra ikinci kitabım ‘Eğer Bensem’ çıktı. Nasıl biri duygusunu ağlayarak veya kızarak ifade ediyorsa ben de şiirle kendimi tanımlıyorum” ifadelerini kullandı.

Yılmaz: “Bizim kültürümüzün temelinde muhabbet var”

Şairlerin yazma serüvenlerini anlattığı etkinliğin moderatörü Bünyamin Yılmaz, sohbet kültürünün hayatın merkezine alınması gerektiğini ifade ederek, “Bizim kültürümüzün temelinde muhabbet var. Konya’dan, Sakarya’dan İstanbul’un çeşitli semtlerinden katılan şairlerimiz şiir sever okurlarla buluştu. Bu güzel atmosferin sağlanması oldukça önemli. Şiir, daima şiir” dedi.
Tiyatro sanatçısı Birol Cürgül’ün ‘Evler Evler’ türküsünü seslendirdiği gecede Zeynep Arkan, Sümeyra Yaman, Meryem Kılıç, Fatma Gülşen Koçak, Hale Canat Cürgül, Nergihan Yeşilyurt, Sümeyye Şeker ve Hatice Çay’ın bulunduğu 8 şair şiirlerini okudu.