Beytülmakdis Çalışmaları Vakfınca, Eyüpsultan Belediyesi ev sahipliği, Ankara Sosyal Bilimleri Üniversitesi (ASBÜ) ve Utara Malezya Üniversitesi Beytülmakdis İhtisas Enstitüsü, Malezya Üniversitesi Beytülmakdis Çalışmaları Akademisi (ISRA-UK), İHH İnsani Yardım Vakfı, İHH İnsani ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (İNSAMER) iş birliği ile bu yıl 18.’sini düzenlenen Uluslararası Beytülmakdis Akademik Sempozyumu çalıştayı başladı.

Bu yılki teması “Beytülmakdis (Kudüs ve Filistin) Vakıfları: Geçmiş, Günümüz ve Gelecek” olarak belirlenensempozyum, 15-16 Eylül 2018 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek sempozyumun çalıştayında yurt içinden ve dışından yaklaşık 50 akademisyen yer alıyor.

Çalıştayın ilk gününde “Bilgi Krizi ve Beytülmakdis Hakkında Akademik Çalışmalar Yapan Bir Vakfa Olan İhtiyacımız” konusu ekseninde tartışmalar gerçekleşiyor.

İkinci günde ise “Beytülmakdis Bereket Daireleri Teorisiyle İlgili Beytülmakdis Elçisi Tarafından Verilecek Eğitim Programı” konusu tartışılacak.

Sempozyumda kimler var?

15-16 Eylül tarihlerinde Eyüpsultan Kültür Sanat Merkezinde gerçekleşecek sempozyumda tebliğ sunacak isimler şöyle: Dr. Necva Karakiş (Zerka Üniversitesi/Ürdün), Av. Halid Zebarika ve Av. Hamza Kutayna (Beytülmakdis Şehri/Filistin), Dr. Şerife Eroğlu Memiş, , Âlâ Hüsameddin el-Manasıra (el-Halil/Filistin), Azize Lkhel (Cezayir), Dr. Fayez İbrahim Zemili (Refah Vakıfları Müdürlüğü/Gazze-Filistin), Dr. Harun Yılmaz (Marmara Üniversitesi/Türkiye), Dr. Ahmed Hasan Abd (Tikrit Üniversitesi/Irak), Abdullah Çakmak (Afyon Kocatepe Üniversitesi/Türkiye), Muhammed İlhami (Mısır), Prof.Dr. Mustafa Güler (Afyon Kocatepe Üniversitesi/Türkiye) , Vela Hulmi Hasan Şuyuhi (el-Halil Üniversitesi/Filistin), Dr. Benan Salahaddin (Kudüs Üniversitesi/Filistin) ve Dr. Vahide Biddisi (Emir Abdulkadir Üniversitesi/Cezayir)

Sempozyumun oturum başkanlıklarını ise, Dr. Vasfi Ebu Zeyd (Evrensel Âlim Yetiştirme Yapı Akademisi/Türkiye), Doç.Dr. Enver Arpa (Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi), Musa Akkari (Utara Malezya Üniversitesi Beytülmakdis İhtisas Enstitüsü), Dr. Maher Abu Munshar (Katar Üniversitesi), Prof.Dr. İbrahim Özcoşar (Mardin Artuklu Üniversitesi) ve Prof. Dr Muhammed Roslan Muhammed Nur (Malezya Üniversitesi) yapacak.

Sempozyumun açılış programı 15 Eylül Cumartesi saat 10.00’da Eyüpsultan Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek.