Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi edebiyat söyleşileri Eyüplülerin ilgi odağı oluyor. Bu hafta sonu yazar Yüksel Kanar’ın sunumuyla gerçekleşen söyleşide, diriliş düşüncesinin yakın tarihteki konularına değinildi.

Tarihimizin her döneminde dirilişi esas alan farklı isimlerin olduğunu belirten Yüksel Kanar, bu düşüncenin toplumsal ihtiyaçlardan kaynaklandığını belirtti. Osmanlının son zamanlardaki düşünce ve siyasi akımları üzerinden yola çıkan Kanar, diriliş düşüncesinin Osmanlıcılık ve Türkçülük akımlarının zayıflamasından sonra ortaya çıktığını ifade etti.

Kanun-i Esasi’den sonra Hıristiyanların kendilerini Osmanlı olarak görmediklerini açıkça söylediklerinden sonra yeni arayışlar başladığını, bu sebeple İslam Birliği ve Türkçülük fikrilerinin ortaya atıldığını vurgulayan Yüksel Kanar, bu bağlamda Mehmet Akif, Yahya Kemal, Necip Fazıl ve Sezai Karakoç’un birbiriyle benzeşen yönlerini anlattı.

Kanar sözlerine şöyle devam etti: “20.yy da millet ve ırk esasına dayalı bir sistem tüm dünyada kabul edilmiş durumda olduğundan Osmanlı da bu sisteme daha fazla direnemeyerek son aşama olarak Türkçülük siyasetine önem vermeye başlamıştı. Mehmet Akif, Necip Fazıl ve Sezai Karakoç’un en belirgin ortak yönü toplumda tahakküm kurmak isteyen Avrupa’ya karşı yazıları, şiirleri ve konuşmalarıyla yaptıkları dik duruşlarıydı. Yahya Kemal’se şiirleriyle hep o eski ihtişamı anlattı. Karakoç, kendi döneminin getirdiği sorumluktan dolayı Dünyaya daha geniş bir perspektiften bakıyordu. O artık yeniden bir İslam toplumu için çalışmalar yapmaya başlamıştı. Hepsi de şunu iyi biliyordu ki hangi siyasal sistem içersinde bulunursalar bulunsun dirilişin ana hedefi mutlaka devamlılık ve sürekli olmaktır.”