Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi'nde bu hafta, Medya ve İnsan söyleşisine gazeteci yazar Yıldıray Oğur katıldı. Oğur Türkiye tarihinde gazeteleri ve hangi amaçlarla kullanıldığını anlattı.

İletişim çağında medyanın insan ve insani değerler üzerindeki etkileri tüm yönleriyle ele almak amacıyla yapılan programın bu ayki konuğu gazeteci Yıldıray Oğur, Türkiye tarihinde uluslararası darbe ve algı operasyonlarını gazeteler üzerinden değerlendirdi.

Türkiye tarihinde gazetelerin iletişim araçları olmaktan çıkıp, darbe hazırlıkları için kullanıldığına işaret eden Oğul, bu gazetelerin manipülasyon aracı haline geldiğini anlattı.

Osmanlı döneminde ortaya çıkan gazetelerin, iletişim anlamında önemli bir adım olduğunu belirten Oğur, “Padişahla halkın konuştuğu bir zemin olarak ortaya çıkan gazeteler, zamanla halkın padişahla konuştuğu bir zemin haline geldi. Bir anda gazeteler yönetime kaşı halkın muhalefeti haline geldi. İşte bu gazetelerin oluşturduğu hava ile 1876 da 1. Meşrutiyetin ilanı oldu. Gazeteler birinci olarak devlet propagandası amacı ile kullanıldı daha sonra ise 1965'ler den itibaren ise çıkan gazetelerin amacı ordu ile beraber darbe yapmak oldu.” şeklinde konuştu.