Sertarikzade Kültür ve Sanat Merkezi’nde araştırmacı yazar Yaşar Değirmenci “Surelerin Kimliği” isimli söyleşisi ile Eyüplülerle buluştu.

Surelerin Kimliği adlı söyleşi, Kuran’ı Kerim’in evrensel mesajları ve bize anlattıkları nedir? sorusuna cevap arayan bir tefsir ve yorum programı.

Sertarikzade Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen “Besmele” konulu programda; Yazar Yaşar Değirmenci şunları söyledi: “Besmele 4 kelimeden oluşur bunlardan ikisi bağışlama ve merhamet etmekten bahseder. Bu kelimeler Allah’ın Rahman ve Rahim sıfatlarıdır. Diğer kelimelerden biri ise bu iki bağışlamanın ve merhamet etmenin sahibi olan yaratıcımızın özel ismi Allah’tır. Diğer kelime ise başlamak manasındadır. Besmele bir işe başlamadan önce söylenilen sözdür. Bir işe Allah’ın ismi ile başlamak manasındadır. Sadece bizim kitabımız Kuran’ı Kerim’de değil tüm peygamberler ve tüm kitaplarda besmele vardır. Besmele Allah’ın düzenlerinden biridir. Her hayırlı olan işe besmele ile başlanılır. Bir Hadisi şerifte ‘Besmele ile başlanılmayan her iş bereketsizdir’ denilmiştir. Asıl manalarından birisi de nefsim veya başka bir varlık için değil yalnız Allah’ın adına ve onun rızasını kazanmak için başlıyorum demektir. Başındaki ‘b’ harfi kulun yaratanından yardım isteyerek hep ona bağlı olmasını temsil eder. Rahman ve Rahim sıfatı bu bağlılığın bir sevgi bağlılığı olduğunu bize haber verir. Besmele İşimizi iyilik ve güzellik ekseninde yapacağımıza dair Rabbimize verdiğimiz sözdür.”