Sertarikzade Kültür Sanat Merkezi’mizdeki musiki sohbetlerinin bu haftaki konuğu Yansımalar Grubu’ydu…

Aziz Şenol Filiz ve Birol Yayla’nın, yaklaşık otuz yıldır devem ettirdikleri birliktelikten doğan müzik tecrübelerini paylaştığı sohbet büyük ilgi gördü…

Albümlerin ve yaşadıkları dönemlerin sürecini anlatan Aziz Şenol Filiz ve Birol Yayla, amaçlarının müzikte yeni bir ses bulmak olduğunu söyledi… Kendilerinin ortaya farklı bir şey çıkarmak ya da projeler kapsamında çalışmak gibi bir anlayışla çıkmadıklarını aksine buna karşı olduklarını belirten Filiz ve Yayla, müziği tamamen doğal akışına bırakmak gerektiğini ifade ettiler.

Yaptıkları müziği, modern hayatın insana dayattığı sorunlara karşı huzur ve iç dinginlik arayışı olarak adlandıran ikili, 90’lı yıllarda ortaya çıkardıkları bu özgün sesin müzik piyasasındaki riskine değindi. Sohbette Meşk usulünün devam ettirilmesi gerektiğine, Türk Müziğinin kendi koşulları içerisinde ve müziğe yeni başlayanların mutlaka usta çırak ilişkisini göz ardı etmemesi gerektiğine değinildi.

Çıkardıkları İlk albümden parçalar çalan ikili , Klasik Türk Müziği’nin 17.yy’dan 19.yy’a kadar her ne kadar bazı repertuvarların kaybolmasına sebep olsa da hafızadan hafızaya, ustadan çırağa doğru süregelen bir akışla mecra bulduğunun unutulmaması gerektiğini söylediler.

Aziz Şenol Filiz ve Birol Yayla, Klasik Türk Müziği’nden Sultaniyegâh makamından eserleri yorumladıktan sonra Veli Dede’den Hicaz Hümayun saz semaisi ile programa veda ettiler.