Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, kültür ve sanat alanındaki projelere bir yenisini daha ekledi. Eyüp Belediyesi, duayen tiyatrocu Ulvi Alacakaptan ve ekibiyle, 7 yaş ve üzeri isteyen herkese tiyatro eğitimi verecek. Eyüp Kültür ve Sanat Merkezi’nde başlayacak olan temel tiyatro eğitimlerinin yanı sıra, doğaçlama oyun ve drama eğitimleri de olacak.

Eyüp Belediyesi, usta oyuncu Ulvi Alacakaptan eğitmenliğinde Eyüp Kültür Sanat Merkezi’nde yetişkinlere haftada 2, çocuklara haftada 1 ders verilecek şekilde tiyatro eğitimlerine başlıyor. 2 dönemden oluşacak eğitimi başarıyla tamamlamış öğrencilere yıl sonunda sertifika verilecek.

Eyüp’teki tiyatro eğitimi sürecinde etkin rol oynayacak olan ünlü oyuncu Ulvi Alacakaptan, eğitimlerin dışında mahalle ve sokakları gezen meddahlarla kafe ve caddelerde hikâyeler anlatılacağını söyledi. Dev kuklalar, pandomim ve bezlerle “Sokak Tiyatroları” yapılacağını belirten Alacakaptan, Ramazan’a özel çadırlar kurulacağını ve bu çadırlarda Karagöz, Orta Oyunu, Meddah gibi geleneksel sanatların icra edileceğini söyledi.

Eğitim içinde üretim, üretim içinde eğitim

Alacakaptan “İlk planlamaya göre bu eğitimi iki dönem olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarla aynı dönem içerisinde yürüteceğiz. Vereceğimiz bu eğitim gençlerin özgüvenini artıracak, hitabet ve liderlik kabiliyetlerini geliştirecek. İlerde hangi işi yapacak olurlarsa olsunlar tiyatronun onlara mutlaka büyük artıları olacak. Eğitim esnasında ilkelerimizden en önemlisi, eğitim içinde üretim ve üretim içinde eğitim olacak” dedi.

Tiyatro marangoz dükkanı değildir

Tiyatronun amaç ve toplumdaki yerini anlatan Alacakaptan, konuşmasını şöyle devam etti:

“Biz öncelikle eğitim görmek isteyenleri tiyatroyla tanıştıracağız. Ardından bu alanda devam etmek isteyenlerle yolumuza koyulacağız. Daha önceden de tecrübe ettiğimiz kadarıyla bu eğitim ve okullardan sahnelerde ve dizilerde oynayan oyuncular çıktı. Eyüp’ten niye çıkmasın? Fakat şöyle bir durum da var. Tiyatro marangoz dükkânı değil. Eli düzgün 25 marangozdan 21 usta çıkartabiliriz ama tiyatroya yüzlerce kişi gelir ve bu kişilerin mezun olması bu sanatı yapmaya yetecek bir gösterge değildir. Aralarından bu işi sürdürebilecek 5-10 kişi çıkar. Ben şöyle dönüp arkama bakınca, tiyatroya ilk başladığım arkadaşlardan sadece 3-4 kişi görebiliyorum. Bu iş süreklilik ve sabır isteyen bir iştir. Biz nüveyi atacağız, bakalım ne olacak.”

Son başvuru 1 Ocak

Tiyatro eğitimi almak isteyen vatandaşlar için kayıtlar, 1 Ocak 2016 tarihine kadar devam edecek. Kayıt başvuru formunu aşağıdaki linkten doldurabilirsiniz.

http://eyupkultursanat.com/tiyatro-egitimi-basvuru-formu/