Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi'nde Şair Emrah Ayhan'ın gençlerle yaptığı söyleşiler ilgi görmeye devam ediyor. Emrah Ayhan bu hafta gençlerle ibadet, hicret ve hac kavramlarına değindi.

Hicretin hayatın bir parçası olduğunu, hayatı hicret haline getirmek gerektiğini ifade eden Ayhan, ayrılık olmadan kavuşmanın kıymetinin bilinmediğini, hicretin ayrılıktan sonra kavuşmak olduğunu belirtti.

Hicretin makbul ve mebrur olması gerektiğini, yani şüpheden ve günahtan arınmış şekilde başka hiçbir şeyle meşgul olmadan, kabul olmayacak bir özelliği kalmaması gerektiğini hatırlattı. İhrama bürünürken kefene girer gibi bir hal yaşanması gerektiğini söyleyen Ayhan "Hac mahşerin provasıdır. Bütün canlılar ve nesnelerle barışma anlamı taşır. Hiçbir şeye zarar vermemek zorundayız. Turistik anlayışla bol yıldızlı otellerde, ellerden fotoğraf makineleri düşmeyerek, selfieler ile, fiyattan hesaptan, değerden ayrılmayı başaramadan yapılan hac nasıl kabul olacak? Teşrik tekbirleriyle (telbiye) Allah ile olan sözleşmemizi yenilemiş oluyoruz. Say yaparken aklımızda bulunması gereken en önemli şeylerden biri Allah'ın bütün insanlığa bir kadının sünnetini yerine getirmemizi istiyor oluşudur" dedi.