Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’mizde düzenlenen etkinlikler ilgi odağı olmaya devam ediyor.

18 Kasım Salı akşamı Merkez’deki programa katılan Cemal Ünlü ve Aziz Şenol Filiz, konukları, taş plak dinletileri eşliğinde Türk Musikisi tarihine doğru nostaljik bir yolculuğa çıkardı.

Programda, “Git Zaman Gel Zaman” adlı kitabıyla 2005’te Dünya Müziği Kayıtları konusunda en iyi araştırma ödülünü alan Cemal Ünlü’ye “Kırk Ney Bir Nefes” isimli projesiyle Türkiye’nin usta neyzenlerini bir araya getiren Neyzen Aziz Şenol Filiz eşlik etti.

Etkinlikte, Türk Musikisi, gazeller, kanto, meddah, tango ve Karagöz türleri, görsellerden ve ses kayıtlarından yola çıkılarak incelendikten sonra musiki makamlarının arasındaki geçiş taksimlerinin inceliğine değinildi. Musikimizdeki doğaçlamaların, Avrupa Müziğinden farklı olarak kendine ait bir kaidesi olduğu belirtildi.

Taş plakların Türk Müziği’nin 20. yüzyılın başında yaşamış üstadların tavrını anlamada ve son yüzyılda yaşanan değişimi tespit etmekteki öneminin belirtildiği dinletide, Hafız Burhan ve Hafız Kemal Bey’in güfteleri ele alınarak farklı makamlarda ve farklı sazlarla okunan gazelleri hakkında yorumlar yapıldı. Gazelhanların, hanende ve sazendelerin kayıtlara geçmemiş eserleri hakkında bilgiler verilerek şan dersi alıp ilk defa batı tekniğiyle gazel okuyan Münir Nurettin Selçuk ve Hacı Arif Bey’in Bursa’daki Ermeni Kilisesinde bulup yetiştirdiği fasıl musikilerinin önemli ismi Bimen Şen’den örnekler verildi.