Eyüp Genç Akademi tarafından organize edilen “Tarihi Yeniden Düşünmek” programı akademik bir içerikte lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ilgili olabilecekleri tarih disiplininin bir bilim olarak ortaya çıkışı, yazılışı ve okunuşu üzerine konunun uzmanları tarafından işlenecek dersler ile gerçekleştirilecek.

Tarihi Yeniden Düşünmek onun nasıl ortaya çıktığını, tarih fikrinin gerekliliği, tarihçiliğin metodu, tarihsellik ve tarihçilik başta olmak üzere birçok konuya ilişkin ihtisas bazlı bir değerlendirmenin yapılacağı akademik tartışma zemininin fırsatını sunacak. İstanbul’un tarihi mirasına ev sahipliği yapan Eyüp’te gerçekleşecek olan Tarihi Yeniden Düşünmek alanında uzman akademisyenlerin bir araya geldiği, benzeri çalışmaların ilham kaynağı olacağı bir akademik çalışma olarak ilgililerin katılımlarına sunuldu. Dönemsel konu başlıkları ile uzmanlarının dersler vereceği programda araştırmacı ve yazar Ali Özcan’ın sunumları ile başlayacak olan ilk dersinden sonra Prof.Dr. Tahsin Görgün Dünya tarih yazımı ve düşüncesi, Prof.Dr.Ramazan Şeşen ve Prof.Dr.Mahfuz Söylemez İslam tarih yazıcılığı, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof.Dr.Refik Turan Selçuklu dönemi tarih yazıcılığı, Prof.Dr.Erhan Afyoncu Osmanlı Dönemi ve Prof.Dr. İsmail Kara Cumhuriyet dönemi tarihçiliğini anlatacaklar.

Adayların ilk olarak www.eyupgencakademi.org üzerinden program için açılmış olan online formu doldurup sonrasında mülakata çağrılması usulüyle katılımlarının kesinleşeceği Tarihi Yeniden Düşünmek programında 8 hafta boyunca haftada bir ders olmak üzere eğitimler düzenlenecek, entegre faaliyetler ile kültürel ve sosyal programlar tertip edilecektir. Ücretsiz kitapların da katılımcılara hediye edileceği programda derslerin yanı sıra akademik okuma ve yazma faaliyetleri de gerçekleştirilecektir.

Bilgi ve iletişim için;

Mail; bilgi@eyupgencakademi.org

Tel; 0212 612 95 54