Sertarikzade Kültür ve Sanat Merkezi söyleşi programları her geçen gün daha da fazla ilgi görüyor. Merkez bu hafta Hz. Adem ve Havva’nın insanlık serüvenine kattığı değer ve anlamları mercek altına aldı.

Ömer Tuğrul İnançerin konuşmacı olarak katıldığı programda İnançer yaratılış serüvenine değinerek materyalist düşüncenin çıkmazlarını anlattı. Mesnevi şerhlerinin önemine de değinen İnançer, mesnevinin dünya edebiyatındaki nadide eserlerden biri olduğunu söyledi.

“ALLAH’IN EMRİNE KARŞI KOYARKEN ADEMİ BAHANE ETMEK”

Toplumda kabul gören din anlayışındaki anlam sorunlarının yol açtığı olumsuz davranışlar hakkında bilgiler veren Ömer Tuğrul İnançer, maneviyattan kopup madde ve görselliğe olan düşkünlüğün giderek arttığını ifade etti. İnançer “İnsanla şeytanı birbirinden ayıran temel husus, şeytanın Adem’e saygı ve onun üstünlüğünü kabul etmek anlamında emredilen secde yapmaması değildir. Allah’ın emrine karşı koyarken Adem’i bahane etmesidir. Bu durum daha sonra insanlığın günah işleme ve Allah’a karşı gelme konusunda devamlı yapmakta olduğu bir fiil haline gelmiştir. Diğer taraftan biz hem madde hem de mana ile yoğurulup yaratıldığımız için sadece mana değil maddesel bir algı içerisinde de sevgimizi gösterebiliriz. Şükür ki artık Müslümanlar pısırık olmaktan çıkıp haklarını arayan bir konuma geçti ve haksızlığa uğradıkları zaman karşı tarafın anladığı dilden konuşma gücünü elde etmeye başladı” dedi.