Belediyemizin Sertarikzade Kültür Merkezi’ndeki İrfan Sohbetleri’nin bu ayki konuğu yazar, tasavvuf araştırmacısı Mustafa Özdamar’dı.

Anadolu erenleri hakkında bilgiler verip onların yaşam tarzına değinen Mustafa Özdamar, hatıralar anlatarak dinleyicilerle sohbet etti.

Ağırlıklı olarak muhabbet konusunu ele alan Mustafa Özdamar güzelliğin doğasında kalabalık olma halinin bulunduğunu, bunun da ortaya bir ihtilaf çıkardığını ifade etti.

Erenlerin güzellik, muhabbet ve sevginin kemal olmuş haliyle yaşadıklarını belirten Özdamar “Erenlerin izinde olmak demek Allah’ın kulu ve elçisi Muhammed Mustafa (SAV) ‘nın yolunu takip etmek demektir. Müslümanların ve müminlerin Allah ile olan muhabbetleri karşılıksızdır. Çünkü muhabbet Allah tarafından karşılıksız olarak verilir. Yapılan işler ve ibadetler onun rızası için yapılırsa ancak buna mazhar olunur. Muhabbet’in tarikat, şeriat ve vahdet boyutları vardır. İrfan kuru bir bilgi değil insanın tabiat ve hakikatle tanışmasıdır. Bilmek yetmez hikmet gerek” dedi.

Samimi ve sıcak bir ortamda devam eden sohbet çay ikramıyla sona erdi.