Eyüp Belediyesi Genç Akademi tarafından düzenlenen Şehir ve Medeniyet Okulu’nun seminer dizilerinden olan “Şehir, Kültür ve Estetik” konuşmaları 3. haftasında Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Düzenli’nin anlatımlarıyla devam etti. Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Düzenli dünyadan örnekler vererek şehirleşme kültürü hakkında konular anlattı.

Seminer, Eyüp Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Seminerde dünyanın refah düzeyi olarak en gelişmiş ülkelerinden şehir planlaması hakkında bilgiler veren Düzenli; bir çok ülkenin nufüs bakımından yüksek bir çoğunluğunun müstakil ve bahçeli evlerde oturduğunu söyledi.

Dünyadan ve geçmişimizden bahçe şehirler anlamında örnekler veren Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Düzenli konuşmasında: “2011 itibari ile İngiltere'nin yüzde 79'u müstakil evlerden oluşuyor. Yüzde 21 apartman dairesinden oluşuyor. İngiltere'nin 65 milyon nüfusu için olabilir görünüyor ama Amerika'nın 271 milyonunun yüzde 88’i müstakil bahçeli evlerde oturmakta. Bu evlerinde yüzde 80’i ahşaptan oluşuyor. İnşaat sektörü, sanayi politikaları açısından birde böyle bir şey var. Bunlar ekonomik refah düzeyi bakımından en gelişmiş toplumlar. Ama ev denildiğinde bahçesi ile birlikte, bahçesiz ev düşünülemiyor. Biz ise ilk önce bahçesi ile toprağını ayırdık. Ev ile bahçesini ayırmak çok önemli ideolojik kök kazımaya dönük bir eylemdir bence. Bunlar Türkiye'de son kırk senede oldu. Türkiye’de 1992 yılında Türk halkına sorulmuş. Yapılan ankette Türk halkı da müstakil bahçeli evlerde oturmak isteriz demiş ama günümüzde gelinen nokta ortada. Batıyı şehirleşme anlamında örnek almanın doğru bir şey olduğunu düşünüyorum. Osmanlı'da da evrensellikle mahalle bütünleştirilmiş, insanların hem mutlak hem de bulundukları noktanın harita üzerinde anlamalarına imkan veren yapıları vardı.” cümlelerine yer verdi.