Eyüpsultan Belediyesi kültür ve sanat adına bu ay iki önemli etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Bu etkinliklerden biri binlerce kitabı vatandaşlarla buluşturan “Kitap Aşkına Eyüpsultan Kitap Günleri”

Diğer bir etkinlik ise kültürel mirasımıza sahip çıkmak, kadim medeniyetin en önemli değerleri arasında yer alan Karagöz'ü gelecek nesillere aktarmak amacıyla düzenlenen “2. İstanbul Karagöz Festivali”

Kültürel ve sanatsal alanda birbiri ardına yapılan etkinlikler beraberinde ödülü de getirdi.

KARAGÖZ SANATINA DESTEK ÖDÜLÜ

Eyüpsultan Belediyesi, 2. İstanbul Karagöz Festivali Ödül Töreni'nde “Karagöz Sanatına Destek” ödülü aldı.

Ödül töreni Eyüpsultan Kültür Sanat Merkezi (EKSM) Tiyatro Salonu'nda düzenlendi. Törende, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'a ödülü Karagöz Derneği Başkanı Enis Ergün takdim etti.

KÜLTÜR SANAT ANLAMINDA ÖNE ÇIKAN BİR BELEDİYE OLMAYI HEDEFLEDİK”

Başkan Remzi Aydın burada yaptığı konuşmada, Eyüpsultan Belediyesi olarak yaklaşık 4,5 yıldan beri özellikle kültür sanat anlamında öne çıkan bir belediye olmayı hedeflediklerini vurgulayarak, şunları söyledi;

“Tabi ki her belediye bu alanda çalışmalar yapıyor ama bizim belediyemiz özellikle yapıyor. Bunun en önemli sebebi, altı çizilmesi gereken sebebi Eyüpsultan Belediyesi olmamız.

Eyüp Belediyesinden Eyüpsultan Belediyesi olarak ismini değiştirerek bunu sembolik anlamda ifade etmeye çalıştık. Ama her çalışmada bu sembolik gayretimizin, atılımımızın altını doldurmaya çalışıyoruz. Burada bunun örneklerinden bir tanesini görüyoruz.”

BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUZ”

“Bu sene 'Milli Kültür Seferberliği' kapsamında düzenlenen Karagöz Festivali'ne ev sahipliği yapıyoruz. Bundan da çok büyük mutluluk duyuyoruz. Karagöz bir figür ama esas itibariyle bizim Milli kültürümüzü yansıtan bir figür. Kültürün nesilden nesile aktarılmasını sağlayan en önemli vasıtalardan bir tanesi.

Biz belediyeler olarak Milli kültürümüze her alanda katkı sağlamamız gerekiyor. Bu sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Bize teşekkür ediyorsunuz ama esasında teşekkür edilmesini beklemiyoruz, çünkü bu bizim vazifemiz diye düşünüyoruz. Vazifemizi ifa etmek için bize fırsat verildiği için bizler sizlere teşekkür ediyoruz.”

KARAGÖZ TARİHİNİN EN BÜYÜK FESTİVALİNİ YAPIYORUZ”

Karagöz sanatçısı ve Karagöz Derneği Başkanı Enis Ergün ise konuşmasında, şu ifadeleri kullandı;

“Karagöz tarihinin en büyük festivalini gerçekleştiriyoruz. 'Milli Kültür Seferberliği' gayesiyle Karagöz Festivali'ni düzenliyoruz. Toplamda 50 binden fazla seyirciye ulaşacağız. İstanbul'un sadece birkaç ilçesine sıkışmış bir festival değil. Festivalde 39 ilçenin tamamında farklı etkinliklerle 100 bin çocuğun Karagöz tasvirleriyle buluşturacağız.”

ÖDÜLLERİ BAŞKAN AYDIN TAKDİM ETTİ

Törene 'Onur Konuğu' olarak katılan Yazar Üstün İnanç'a “Yaşam Boyu Onur” odülü, Geleneksel Sanatçı Bekir Sıddık Soysal'a da “Emek” ödülü verildi. İnanç ve Soysal'a ödüllerini Başkan Remzi Aydın takdim etti.

İnanç, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmasında şunları söyledi;

“Gösteri Sanatları Merkezi'nin kurucu müdürüyüm. Buraya gelince Gösteri Sanatları Merkezi'ne gelmiş gibi oldum. Hepsi bizim dostumuz, öğretim üyemiz ve öğrencimiz. Bu arkadaşları görünce kendimi cennette gibi hissettim. Çünkü ölüm haktır, aile kabristanımız Eyüpsultan'da, ben de buraya geleceğim.”

Hayal Musiki Topluluğu'nun konser verdiği törende Karagöz sanatına katkı sağlamış kişi ve kurumlara ‘Yaşam Boyu Onur’, ‘Emek’, ‘Destek’ ve ‘Katkı’ ödülleri verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, etkinliğe ilçelerinde katkı sağlayan İlçe Belediyeleri ve İstanbul Rumeli Üniversitesi 'Karagöz Sanatına Destek Ödülü' alırken Karagöz Sanatçısı Ünver Oral, Duygu Tansı, araştırmacı Nilüfer Özçörekçi Göl, geleneksel sanatçı Bekir Sıddık Soysal ve müzisyen Levent Çelik'e “Emek Ödülü”, genç kuşak üç Karagöz sanatçısı Tevfik Dinç, Ata Camuz ve Deniz Özgökbel'e (Orhan Kurt, Metin Özlen ve Tacettin Diker adına) “Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülü” verildi.