Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezinin bu ayki sinema konuğu olan Oğuz Peri “Filmi Masada Bitirmek” adlı söyleşide dinleyicisiyle buluştu.

TV ve film yapımcılığı alanında çalışmalar yapan Oğuz Peri, film ve tv programlarında yaşanan olaylardan yola çıkarak, film setlerindeki hazırlıklar, çalışma alanları ve sahne kurulumlarındaki süreçleri ele aldı. Mekan ve sahne seçimlerinin önemine değinen Oğuz Peri, film sektöründeki ilk işin insan hayatını korumak olduğunu ifade etti.

Setlerdeki ölüm oranlarının sosyal güvenlik açısından düzenlenmesine geç kalınsa da önemli bir adım olduğunu aktaran Peri, dünya üzerindeki çekilmiş olan en güzel bir filmin bile bir insanın hayatından daha değerli olmadığını söyledi.

Reklam senaryoları üzerinden dinleyicilere örnekler veren Peri, “Masa başında film bitirmek düşünmekle başlıyor. Senaryolardaki bütün gerçeklerin masa başında değerlendirip ele alınması, çalışma sahasına önmeli katkılar yapar. Zira sahada başlı başına bir senoryaya başlayıp bitirmek hem büyük riskler hem de ek ekonomiler getiriyor. Parametreleri ve gerçekleri bütçeyle, zaman yönetimiyle, ışıklandırma ve çekim materyalleriyle uyumlu hale getirmek masa başında oluyor.” dedi.

FİLM PLANLANMIŞ DOĞRU BÜTÇE DOĞRU ZAMAN DEMEKTİR

Ülkeler arasındaki film sektöründe hala bazı sıkıntıların olduğunu dile getiren Peri, sözlerine şöyle devam etti: "Pasifik'te, Maldivler'de, adalarda yapılan çekimlere gidilip gelindiğinde doktorundan, yoluna, yiyeceğine kadar sorun yaşandığından motivasyon eksikliklerine sebep oluyor. Ekiplerin performansında düşüşler yaşanıyor. Bu tip durumlarda ne kadar plan yaparsanız yapın mutlaka ek krizler yaşanıyor ve buna da çareler aramak zorundasnız. Biz Pasifik çekimlerinin 2. yılında ekibimize cerrahi bir doktor, aşçı, psikolog ve yemek malzemeleri götürdüğümüzde daha rahat ve kaliteli çekimler elde ettik. Uzak mekanlarda yapılan çekimlerde mutlaka özel ekip ve donanımlar gerektiriyor. Vahşi Batı'da bunu çokca yaşadık. Bir kişinin yaşadığı olumsuz bir durum, bütün bir set çalışanlarını etkiliyor. Film demek planlanmış doğru bütçe ve doğru zaman demektir ve bu bir nevi matematiğin hayatımızdaki rolüyle tanışmaktır."