Eyüp Belediyesi Sertarikzade Kültür ve Sanat Merkezinde Hat Kursu meşk usulüne uygun bir şekilde veriliyor. Hattat Tahsin Kurt tarafından verilen meşk usulü eğitimle hattat adaylarının eğitimleri bittiği zaman daha kaliteli yazılar çıkarabilecek.
Eyüp Belediyesi’ne kültür ve sanata verdiği değerden dolayı teşekkür ededen hat hocası Tahsin Kurt, Selçuklu ve Osmanlıda Sultan’dan başlayıp alt kademelere kadar devlet erkânın birçoğunun hat sanatıyla ilgilendiğini hatırlattı. Kurt, son yıllarda dernek, vakıf, dergi ve yeterli olmasa da bazı medya kuruluşlarında çıkan tanıtımlar sayesinde hat sanatının eskisinden daha çok bilinmeye başladığını söyledi.

Hat sanatı kendini en güzel Kuran’da ifade etti

Hat Sanatının doğuşuna değinen usta hattat Tahsin Kurt, “Kuran’da geçen “kaleme andolsun” ayeti ve efendimizin savaşta esir alınan putperestleri en az 10 kişiye yazmayı öğretmesi karşılığında serbest bırakmasını düşündüğümüz zaman yazının ne kadar kıymetli olduğunu anlamamız gerek. Yazı medeniyetimizde bu kadar kıymetliyken bunun sanata dönüşmesi de doğal bir durum. Geçmiş tarihlerde Halifeler, Sultanlar ve devlet erkânı değer verdiği kişi ve gruplara hediye gönderirken hediyelerin içinde mutlaka bir tane yazma eser bulunurdu. Bir de en iyi hattatlara en güzel mushaf- şerif yazdırtılıp gönderilirdi. Hat sanatının tarihi kendini en mükemmel şekilde anlatmış olan bu mushaf ve kitabelerde bulmuştu” dedi.

Tahsin Kurt konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hat sadece bir sanat ya da eğitim değil aynı zamanda da manevi bir okuldu. Çünkü hattat olmak isteyen talebeler kendilerini terbiye metodu olarak bu sanatın mimarı olan Kuran ahlakıyla donatırdı. Kuru bir sanat anlayışı hat ruhunu temsil etmez Avrupa kültüründe sanat egoyu tatmin etmek ve insanları sanata taptırmak üzere bina edilmiştir. Bizim kültürümüzde ise sanatçı devamlı Allah rızasını ön planda tutar. Bu sebeple bütün hattatların hayalinde mutlaka ömründe bir kere Kuran yazma hedefi vardır. Hat sanatıyla iştigal etmek isteyenler ekonomik endişelerden kurtulmak zorundadır. Zira efendimiz Hz. Muhammed Mustafa bir hadisinde ‘Kim yazıyla meşgul olursa Allah onun rızkını bereketlendirir’ buyuruyor. Bu işin hem maddi hem de manevi değeri var.”