Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşen söyleşiler ilgi odağı olmaya devam ediyor. Merkezde bu hafta sonu Tabutta Rövaşata, Filler ve Çimenler, Vicdan, Neredesin Firuze, Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmlerinden tanınan, ödüllü yönetmen Mustafa Preşeva, Eyüp Film Akademisi öğrencileri ile "Kurguda Ritim" konulu bir atölye ve söyleşi programı gerçekleştirdi.

Eyüp Belediyesinin, İstanbul Medya Akademisi iş birliği ve TRT medya sponsorluğunda hazırladığı, Eyüp Film Akademisi projesi çerçevesinde bir atölye çalışması olarak, Mustafa Preşeva Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezinde Eyüp Film Akademisi öğrencileri ve Eyüplü sanatseverlerle bir araya geldi.

Atölye kapsamında, bir filmin kurgulanma sürecinde dikkat edilmesi gereken noktaları anlatan Preşeva “Hiçbir kurgu motivasyon yoksa filminizi kurtarmaz. Herşeyden önce iyi sağlam bir motivasyona sahip olmalısınız. Film de kurgu, filmin ismini oluşturan yazı tipinde başlar. Ardından ise jenerik ve ilk fotoğraftır. Her sahnenin başında bir platform kurup müzik ve kamera açıları ile seyircileri istediğimiz duyguya yönlendiririz. Sahne müziği sahnede hissedilen duyguyu destekler veya ironik bir şekilde sahnedeki duygudan uzaklaştırırır.” şeklinde konuştu.

Sinema sektörünün sahne algısı değişimlerine dikkat çeken Preşeva “Sinemalar 1960'larda kesintisiz uzun sahnelerden uluşurdu. Günümüzde ise kopuk kopuk kısa sahnelerde seyirciler tarafından kabul görüyor.” dedi.