Sertarikzade Kültür ve Sanat Merkezinde Tasavvuf Söyleşileri ilgiyle takip ediliyor. Merkezde bu hafta Araştırmacı Yazar Mustafa Özdamar’la “Muhabbet” konusunu işledi.

Çeşitli konular ve özellikle de Tasavvuf üzerine yaptığı araştırtmalarla bilinen Mustafa Özdamar muhabbet kavramının manevi ve sosyal boyutuna değinerek muhabbet ve sevgi arasındaki bağı anlattı. Özdamar, Peygamberimizin doğum günü haftası olması sebebiyle dinleyicilere muhabbetin Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) efendimizdeki ortaya çıkış şeklini de aktardı.

Hayatın beri yakasındakilerin öte yakayı ancak imanla görebileceğini belirten Özdamar, İman’ın emin olmak demek olduğunu ve huzuru da beraberinde getirdiğini vurgulayarak hayatın öte yakasına da beri yakasına da olumlu bakmanın ancak imanla mümkün olabileceğini söyledi. Mustafa Özdamar “Kurandaki ‘hayır bildiğimiz işte şer, şer bildiğimiz işte hayır vardır’ ayetini bazı insanlar yan gelip yatmak olarak anlıyor. Halbuki efendimiz ilk önce kul sonra elçiyim diyor. Kim ‘ben de sizin gibi Allah’ın bir kuluyum’ diyen efendimizin yaşadığı hayatı yaşamaya çalışıyorsa onu en çok seven de odur. Muhabbet her şeye sevgiyle bakmayı öğretir. Muhammed muhabbet demektir. Bir yerde Kur’an ve Sünnete uymayan haller görsek eğer onu nefret ve öfkeyle değil muhabbetle düzeltmemiz gerekir” dedi.