Mizaçları Tanıma Atölyesi, Afife Hatun Kültür Evi’nde yeni sezonunda yeni katılımcıları ile devam ediyor.

Mizaçları Tanıma Atölyesi, iş ve aile hayatında, eğitimde, çocuk yetiştirmede, kişisel ve manevi gelişime rehberlik edecek. Eğitimci Gülşen Ergani'nin anlatımıyla gerçekleşen programda, doğu bilgeliği ve batı psikolojisinin sentezlediği enneagram (kendini tanıma sanatı) anlattı.

Gülşen Ergani, "Enneagram bize kendimizi anlatır. Bir ayna tutar bize ve kendimizi görmemizi sağlar. Aynalar bedenimizi gösterirken, Enneagram iç dünyamızı yansıtır. Temel motivasyonumuz, korkularımız, günahlarımız ortaya çıkar ve kendimizle yeniden tanışırız. Kendimizi tanıma yolculuğunda, çevremizdeki insanları da yeniden tanımaya başlarız." dedi.

Ergani, kendini tanıma sanatının 9 mizaç tipinden oluştuğunu ifade ederek, ilk olarak mükemmelliyetçi tipin genel özelliklerinden, güçlü ve zayıf noktalarından, ebeveynlik tarzı ve çocukluk örgüsü, strese sokan ve öfkelendiren unsurlardan bahsetti. Ergani, diğer mizaç tiplerinin ise, yardımsever, başarı odaklı, özgün, araştırmacı, vurgulayıcı, maceracı, meydan okuyan ve barışçı olduğunu söyledi.

Son olarak atölyenin katılımcılara çok fayda sağlayacağına dikkat çeken Ergani, sözlerine şöyle devam etti: “Bu atölye sayesinde aynı olaya neden farklı tepkiler verdiğinizi ve bu durumun sizde ve ilişkilerinizde oluşturduğu tahribatı göreceksiniz. Davranışlarınızın arkasında yatan nedenleri daha iyi anlayacaksınız. Kendinizle barışık olmanız ve çevrenizle sağlıklı ilişkiler kurabilmenize olumlu katkıları göreceksiniz.”