Eyüp Belediyesi, vefatının 66. Yıldönümünde devlet adamı Kazım Karabekir Paşa’yı, bilinmeyen yönleri ve yakılan hatıraları ışığında anlatan bir program düzenledi.

Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi’nde yapılan ve Yardımcı Doçent Dr. Sezai Dumlupınar’ın sunduğu programa, Doç. Dr. Muhammet Erat da konuk yazar olarak katıldı. Programda, Yard. Doç.Dr. Sezai Dumlupınar, Kazım Karabekir Paşa’nın bilinmeyen yönlerini ve hatıralarını anlattı.

Programda, Kazım Karabekir’in yaşadığı olayları yazıya dökme titizliği sayesinde Milli Mücadele’de bilinmeyen birçok şeyin ortaya çıktığı vurgulandı.

Sezai Dumlupınar, Şark Fatihi, Ermenistan Fatihi ve eğitimcilerin babası olarak anılan, karakteristik olarak hürriyet sevdalısı bir paşa olduğu herkesçe bilinen İttihat ve Terakki Cemiyeti mensubu Karabekir’in, Çanakkale Savaşı’ndaki etkin rolünü de mercek altına aldı. Dumlupınar, Milli Mücadele’nin Doğu’da başlaması gerektiği fikrini ilk savunan ve bunun için seferber olan Kazım Karabekir Paşa’nın askeri ve siyasi yönüne değindi.

Sezai Dumlupınar konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kazım Karabekir hatıralarına ve Mustafa Kemal Paşa’nın nutkuna baktığımızda görüyoruz ki o riskli dönemde birbirlerine yazılar üzerinden cevap veriyorlar. Aralarındaki anlaşmazlık ilk olarak askeri alanda başlıyor. Mustafa Kemal Paşa Kazım Karabekir’i 1920’de överken 1922’den sonra onu muhalif olarak görmeye başlıyor. Çünkü saltanatın kaldırılmasında aynı görüşteler ama Karabekir siyasi bir güç olarak Hilafetin kaldırılmasını istemiyor. Devrimlerin çok aceleci ve tepeden inme olduğunu söylemekten geri durmuyor. Muhalif ilan edilmesiyle Mustafa Kemal Paşa ve çevresi tarafından dışlanmaya başlıyor. Ziya Hurşit’in idamındaki son sözleri “biz böyle anlaşmamıştık” ifadesinden de bilindiği kadarıyla muhalifleri sindirmek amacıyla yapılan İzmir Suikastinden sorumlu tutuluyor. İdam kararıyla yargılanma talebinden sonra Karabekir Paşa’yı yakın silah arkadaşları da yalnız bırakınca bir köşeye çekilip ailesini geçindirmeye çalışıyor. Ardından 1927 sonrasında ev hapsine zorlanıyor ve evine baskın yapılarak şuan elimizde bulunan”İstiklal Harbimizin Esasları” adlı kitabın dokümanları yakılıyor. Elimizde olan bu kitap Karabekir Paşa’nın saklayabildiği beş nüshadan oluşuyor. Kazım Karabekir Paşa kişilik olarak da resmi tarih tarafından yanlış tanıtılıyor. O gayet modern, özgürlükçü ve dine saygılı bir adamdı. Çocuklarını batı eğitimiyle yetiştirdi. Doğuda ilk defa tiyatro gösterileri düzenleyip çocukların eğitimi için kreşler açtı…”