Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen Eyüp Sultan Sohbetleri adlı programda Dursun Gürlek bu hafta tebliğ, irşat ve ilim konularına değindi. Gürlek ayrıca, Milli Müdafaa Teşkilatı’nda yaptığı çalışmalarıyla tanınan eski Fatih Camii Vaizi Hacı Cemal Öğüt’ü de anlattı.

Dönemin bir çok tanınan isimleri tarafından saygı ve sevgi duyulan Cemal Öğüt’ü anlatan Dursun Gürlek, onun ülkesine ve halkına yaptığı hizmetlerine değindi. 1903 yılında hukuk okumak için İstanbul’a gelen Cemal Öğüt’ün, Fatih Camii’ndeki vazifesinde binlerce kişiyi etkilediğini ve Eyyub Sultan eserini hasta olduğu sıralarda yazdığını söyledi.
Cemal Öğüt’ü dönemindeki ilim adamları, yazar ve devlet dairelerinde görevde bulunanların ağzından aktaran Gürlek, merkezi Anadolu’da bulunan Milli Müdafaa Teşkilatı’nın 44 maddeden oluşan tüzüğünü onun yazdığını ve bir şubesini de Beşiktaş’ta kurup savaşın gidişatını değiştirmek için önemli çalışmalar yaptığını ifade etti.

Cenazesi ailesinden saklandı

Savaş sonrası kazanılan zaferle Türkiye’nin farklı illerinden sevenlerinin daha da çoğaldığını belirten Gürlek, ona teklif edilen İstanbul Milletvekilliğini reddederek irşat çalışmalarına devem ettiğini kaydetti. Gürlek, “Değişen yönetimden sonra Cemal Öğüt, istenmeyen kişi ilan edildi. Kendisine birçok kez suikast planları yapıldı. Sevenlerinin çok olmasından dolayı planlanan suikastlardan vazgeçildi. Menemen Vakası sebep gösterilerek idamla yargılanırken vefat ettiği söylendi. Fakat cenazesinin ailesine gösterilmeden defnedilmesi, zehirlenerek şehit edilme olasılığını artırıyor” dedi.